26. října 2022 06:00
Adam Vala

Američtí vojáci odmítají revoluční sci-fi brýle. Mají k tomu velmi vážné důvody

Nové futuristické brýle pro americkou armádu někteří vojáci zcela odmítají. Uniklé dokumenty odhalily, že při jejich používání pociťují vojáci nevolnost. Jiní mají strach, že kvůli brýlím v boji zemřou.

V polovině roku 2022 obdržela americká armáda první brýle pro rozšířenou realitu, na kterých spolupracuje se společností Microsoft. Jde o upravený model zařízení HoloLens, které má vojákům na bojišti poskytnout důležité informace o pohybu ostatních vojáků či nepřátel, promítnout jim údaje o terénu nebo rovnou přenos z kamery někoho jiného a všeobecně zlepšit taktické možnosti a celkovou bojeschopnost. Jenže podle interních dokumentů s výsledky prvních testů, ke kterým se dostala agentura Bloomberg a portál Insider, se zatím brýle s označením IVAS netěší příliš velké popularitě.

Nevolnost a strach o život

Vojáci, kteří náhlavní soupravy testují, si stěžují na fyzické potíže ovlivňující plnění úkolů a tvrdí, že nošení brýlí jim způsobuje bolesti hlavy, nevolnost a únavu očí. Podle shrnutí, které je připraveno pro představitele armády a ministerstvo obrany, zůstává přijetí této technologie velmi vlažné. Vojáci se rovněž domnívají, že náhlavní soupravy nepřispívají k jejich schopnosti plnit úkoly, což měl být primární důvod nasazení. Jedno ze svědectví, o němž informoval server Insider, bylo ještě příkřejší. „Ty brýle by nás zabily,“ řekl jeden z vojáků s odkazem na světlo vyzařované displejem na hlavě brýlí, které by mohlo nepříteli vyzradit pozici.

Ačkoli zprávy upozorňují na nedostatky technologie, poukazují také na hmatatelná zlepšení, například v souvislosti se spolehlivostí hardwaru. Mluvčí armády pak sdělil serveru Insider, že testy brýlí byly zatím považovány za úspěšné a výsledky naznačují, že program bodoval ve většině armádních hodnotících kritériích. „Výsledky však také identifikovaly oblasti, v nichž IVAS ztrácí na použitelnosti a bude nutné přijít se zlepšeními, kterými se nyní armáda zabývá,“ dodal mluvčí.

Největší problém pro budoucí nasazení brýlí IVAS však představuje vláda Spojených států, která rozhoduje o financování. Počátkem roku 2022 došlo na 50milionové snížení původního návrhu 400 milionů dolarů, které armáda požadovala na nákup dalších brýlí od Microsoftu, když byli členové senátního výboru znepokojení tím, že se IVAS stále potýká s problémy. Armáda však v projektu stále pokračuje a očekává se, že po první várce 5 000 brýlí přijdou s kýženými inovacemi další.

Zdroj: Bloomberg, Insider

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom