6. dubna 2023 10:20
Martin Kolář

Fantastický kanón letounu Thunderbolt vymaže i obrněného nepřítele. Podívejte se, jak trhá cíl na kusy

Ostrá střelba fenomenálního podpůrného letounu A-10 Thunderbolt II bere dech. Pohyblivý cíl nemá žádnou šanci ani v případě, že má opancéřování.

Americké letectvo provozuje celou řadu výcvikových středisek, kde si jeho příslušníci mohou otestovat schopnosti své i svých strojů. Jedním z těch nejmodernějších je The Saylor Creek Bombing Range v Idahu. Na 100 000 akrech se zkoušejí zbraně americké, spojenecké, ale i ty ukořistěné nepřátelům USA.

Tahle podívaná nezastará:

V areálu se nacházejí desítky staveb, které jsou přesnými kopiemi různých typů základen z celého světa. A právě v jedné z nich je první typ letounu letectva USA, od počátku navržený pro plnění úkolů přímé palebné podpory. Oficiální bojové jméno je odvozeno od letounu z druhé světové války P-47 Thunderbolt, který byl velmi efektivní při plnění stejných úkolů.

Čtěte také: Dron precizně hodil granát do poklopu jedoucího ruského tanku. Podívejte se na trefu za 67 milionů korun

Právě v Idahu se odehrál souboj zabijáka A-10 přezdívaného Prase bradavičnaté a obstarožního Hummeru, který byl v tomto případě ovládaný na dálku. Simulace v reálném prostředí přesvědčivě ukázala, jak špičkovým strojem stále ještě A-10 je. Jeho 30mm kanón GAU-8 Avenger lehce obrněný vůz doslova vymazal ze světa.

A-10 jsou letouny primárně určené na boj proti pohyblivým cílům, takže testovat je na statických modelech nedává moc smysl. Naštěstí díky obrovskému pokroku ve vývoji dronů mohou Američané zkoušet jeho schopnosti na mobilních cílech, aniž by byl ohrožen jejich řidič/pilot. A přesně to se odehrálo v této situaci.

Zdroj: Military.com

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom