21. února 2013 06:00

Vědci poprvé vyfotili mládě obřího pásovce

Biologům se povedl malý zázrak: poprvé vyfotografovali mládě pásovce velkého. Co je na tom tak úžasného?

Váží stejně jako průměrná asijská žena - přesto o obřím jihoamerickém pásovci prakticky nic nevíme. Proto je obrovský úspěch, že se teď poprvé podařilo vyfotografovat jeho mládě.

Pásovec velký žije v Jižní Americe, může vážit až 50 kilogramů a s ocasem měří přes 150 centimetrů. Vypadá jako pravěký tank: tělo má pokryté silným krunýřem složeným z pružných pásů - prostě vypadá jako něco, co k nám omylem vypadlo rovnou z pravěku. Přestože jde o extrémně zajímavého tvora, stejně o něm vědci téměř nic neví.

Většina jeho života se totiž odehrává pod povrchem, v systému hluboko v zemi vykopaných jam, kam se za ním jen tak někdo nedostane. Když k tomu připočteme fakt, že tito pásovci jsou ohrožení, nemůžeme se už ani divit, že zatím nikdo nidy neviděl mládě tohoto tvora. Až do minulého týdne...

Past na pásovce

Brazilští biologové už roku 2010 našli jednu mladou samici, kterou se rozhodli pozorovat. V okolí její nory rozmístili desítky video a fotopastí, které registrovaly každý její pohyb. Roku 2011 zpozorovali, že si samici začíná namlouvat mohutný samec - po nějakém čase navštívil samici v jejím doupě a vydržel tam asi týden.

Vědcům se zdálo, ža samice po této návštěvě mohutní na těle, ale u tak divného tvora, jako je pásovec, se to těžko dokumetuje. Měli ale naději - samec už se nevrátil, což signalizovalo, že mohlo dojít k úspěšnému oplodnění... Chtělo to trošku trpělivosti, ale tu Brazilci měli - a po pěti měsících se náhle z jedné nory vynořila hlavička mláděte! Biologové měli štěstí, kamera zrovna jela a podařilo se tak zachytit zřejmě první nadzemní výpravu mladého pásovce...

Záběry sice nejsou úplně kvalitní, ale i tak se z nich vědci o životě pásovců velkých dozvěděli víc než za 100 let předtím. Vedoucí projektu Arnaud-Desbiez k tomu řekl: "Pásovec velký je tak tajnůstkářský a záhadný tvor, že kdyby teď vyhynul, asi by si toho ani nikdo nevšiml..."

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom