18. dubna 2019 06:00

Vědci chtějí orangutany nově sčítat pomocí dronů s termokamerami

Orangutani se coby kriticky ohrožení lidoopi stali symbolem mizející biodiverzity. Nově je budou sčítat drony,

Orangutani versus bezpilotní šmíráci

Početní stavy orangutanů chtějí britští vědci napříště zjišťovat pomocí bezpilotních letounů vybavených termokamerami. Tato metoda je podle nich jednoduchá, levná a přinejmenším stejně tak spolehlivá jako sčítání lidoopů ze země, které se provádí nyní. O novém způsobu počítání kriticky ohrožených primátů informovala Britská ekologická společnost (BES).

Běžně se nyní počet orangutanů v určité oblasti zjišťuje ze země. Nepočítají se přímo jedinci tohoto druhu lidoopů, ale jejich hnízda, která si budují na stromech na noc. Tato sčítací metoda je však časově velmi náročná i finančně nákladná.

Vědci z Univerzity Johna Moorese v severoanglickém Liverpoolu proto hledali způsob, jak si představu o počtu orangutanů v deštném pralese udělat rychleji a levněji. V malajsijském státě Sabah na severu ostrova Borneo proto vyzkoušeli metodu sčítání pomocí dronů s termokamerami, které jsou schopny zaznamenat tělesné teplo primátů a které původně používali astrofyzici pro zkoumání svítivosti hvězd.

Osmadvacetkrát v průběhu šesti dní přeletěl dron vědeckého týmu nad sledovanou oblastí. Napočítat se mu podařilo 41 orangutanů. Ke stejnému číslu následně dospěli výzkumníci i při náročnějším počítání opičích hnízd ze země.

Nevýhodou nové metody je, že se teplota orangutaních těl může v určité době blížit venkovní teplotě v tropickém pralese. Drony proto lze ke sčítání užívat jen brzy ráno a pozdě večer.

"Všechny druhy orangutanů jsou kriticky ohrožené. Znát jejich počet je klíčovým předpokladem pro jejich ochranu," uvedl profesor Serge Wich z liverpoolské univerzity, který se specializuje na ochranu primátů.

Orangutani, hnědooranžoví primáti známí pro svou mírnou povahu a inteligenci, jsou kriticky ohroženým druhem. V přírodě se nacházejí pouze na ostrovech Sumatra a Borneo.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), která prohlásila orangutany bornejské za kriticky ohrožený druh v roce 2016, se jejich počet od začátku 70. let snížil o téměř dvě třetiny. Příčinou je především rozdrobení jejich lesního životního prostoru v důsledku rozvoje plantážního zemědělství. Orangutan sumaterský je samostatným druhem a kriticky ohrožený je už od roku 2008.

Podle odhadů žije v současnosti ve volné přírodě asi 110 000 těchto lidoopů.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom