Vědci objevili nový druh orangutana – přiblížili tak vyhubení stávajících druhů
Objev nového druh orangutana je pro ten starý špatnou zprávou.
Objevy nových druhů primátů nejsou denním chlebem zoologů, proto se každý z takovýchto objevů dostane na stránky světového tisku. Ovšem existuje úhel pohledu, který milovníky přírody příliš nepotěší.
Kolik známe druhů orangutanů?
Orangutani, zejména samci se svými nápadnými lícními vaky, se sice nestali tak ikonickými zvířaty, jako je slon či panda, ale přece jen jsou zejména pro svou ryšavou srst snadno rozpoznatelným druhem. Až doposud věda uznávala dva druhy. Orangutana bornejského (Pongo pygmaeus) a sumaterského (P. abelii). Ten druhý jmenovaný má zničeho nic o 800 jedinců méně. Nemůže za to ani přírodní katastrofa, výbuch sopky či destrukce stanovišť, které je jak na Borneu, tak na Sumatře velkým problémem, ale vědecké bádání. Vědci totiž na základě rozborů DNA vyčlenili izolovanou skupinu jedinců žijících na jižním okraji areálů orangutana sumaterského do samostatného druhu s vědeckým názvem Pongo tapamuliensis. Primatology k tomu vedly nejen genetické rozdíly, ale i změny v morfologii – zejména v oblasti kostí lebky a zubů.
Orangutan - jeden ze tří druhů Zdroj: http://pixabay.com
Za vším hledej evoluci
Štěpení rodových linií a vznik nových druhů je nepopiratelnou součástí dějin přírody. Doposud dva známé druhy od sebe dělí časová evoluční propast zvící 674 mil let, zatímco nově popsaný Pongo tapamuliensis se oddělil před „pouhými“ 3,38 milionu lety a v současnosti se nachází jižně od jezera Toba. Je tedy relativně mladý, z evolučního hlediska takřka současník našeho lidského rodu.
Lidský rod (v odborné terminologii míněno rod Homo) se tak sice rozrostl o dalšího zástupce, což je zajímavé z hlediska zoologického bádání. Z hlediska zachování druhu není zhruba 800 jedinců příliš velká populace, takže se nově popsaný lidoop okamžitě zařadil na seznam extrémně ohrožených zvířat. Zároveň tím došlo k „rozdrobení“ a zmenšení původního počtu orangutanů sumaterských. Pokud se dá tato zpráva shrnout do jedné věty, tak díky odborné práci primatologů je na Zemi o jeden druh lidoopa víc, ale ze stejného důvodu došlo ke zvýšení rizika jejich vyhubení – a to vše bráno jen ryze statistickým úhlem pohledu.
Text: Topi Pigula