22. července 2022 06:00

Drastické požáry v Austrálii měly zabít 3 miliardy zvířat. Skutečnost je výrazně jiná

Tragické požáry, které na přelomu let 2019–2020 devastovaly východ Austrálie, přitáhly pozornost k osudu zvířat, která se ocitla ohnivé smršti v cestě. Média přinášela děsivé záběry popálených medvídků koala a klokanů a odborníci odhadovali, že celkem zahynuly těžko uvěřitelné tři miliardy zvířat. Naštěstí se ale zdá, že skutečnost je jiná.

Odhady totiž pracovaly s předpokladem, že ve směru šíření požáru zahynula všechna zvířata buďto ihned, anebo v důsledku zranění, dehydratace nebo vyhladovění. Studie publikovaná v odborném časopise Global Change Biology ale předpokládá, že drtivá většina – dokonce víc než 90 % – všech zvířat bezprostřední zásah typickým požárem přežije.

Nižší úmrtnost zvířat v požárech

K tomuto údaji výzkumníci dospěli poměrně jednoduchým způsobem. Shromáždili údaje ze 31 studií monitorujících pohyb zvířat vybavených radiovými vysílači nebo GPS obojky. Studie probíhaly především v Austrálii a Severní Americe a zahrnovaly savce, plazy, obojživelníky i ptáky. Odborníci tak mohli sledovat, jak se v případě požáru chovají různě velcí a různým způsobem se pohybující živočichové od 8 g vážícího australského zpěvného ptáka modropláštíka rudohřbetého (Malurus melanocephalus) až po 4,4 tuny těžkého slona afrického (Loxodonta africana).

Dvě třetiny těchto studií (přesně 65 %) přitom zjistily nulovou úmrtnost sledovaných zvířat způsobenou přímo požárem. To ukazuje, že volně žijící zvířata dokážou na blížící se požár velmi dobře reagovat. V průměru požáry monitorované těmito studiemi zabily 3 % sledovaných zvířat, přičemž v případě zvlášť divokých požárů, jako byly například ty australské, tento podíl rostl na 7 %.

Přežít požár nestačí

Přežít vlastní požár ale neznamená stoprocentní šanci na záchranu. Po uhašení plamenů se otevírá prostor pro rychlou pomoc přeživším zvířatům. Proto se na spáleniště shazují z vrtulníků tuny mrkve a do terénu vyrážejí týmy lidí pátrajících po zraněných zvířatech, jak to můžeme vidět v australském dokumentu V zajetí ohně vysílaném v sobotu odpoledne na Prima ZOOM. Pomoci může i obyčejná voda, které je na spáleništi nedostatek, dočasné přístřeší a také ochrana před predátory, pro které jsou zraněná zvířata snadný cíl.

ZDROJ: The Conversation

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom