5. ledna 2020 13:00

Požáry v Austrálii zabily už 480 milionů savců, ptáků a plazů. A tohle číslo není konečné

Větší savci a ptáci mohou před ohněm prchnout. Mnozí z nich ale později zemřou žízní.

Požáry v Austrálii zuří už několik týdnů a dosud jim padla za oběť plocha přibližně odpovídající rozloze Slovenska. Kromě tragických obětí mezi obyvateli mají plameny a dým na svém kontě také téměř půl miliardy zvířat. Jak k tomuto počtu odborníci došli?

„Autorem“ čísla 480 milionů zabitých zvířat je profesor Chris Dickman, který je odborníkem na australskou biodiverzitu na univerzitě v Sydney. Opírá se přitom o studii z roku 2007, jejímž je spoluautorem a v níž pro Světový fond na ochranu přírody (WWF) posuzoval vliv odlesňování na přírodu Nového Jižního Walesu.

Dickman tehdy došel k závěru, že na každém hektaru se nachází v průměru 17,5 savce, 20,7 ptáka a 129,5 plaza. Tato čísla pak vynásobil počtem hektarů zničených požárem. „Odhadujeme, že jen v samotném Novém Jižním Walesu na třech milionech hektarů spálených zhruba do doby před deseti dny bylo požárem zasaženo zřejmě až 480 milionů savců, ptáků a plazů,“ uvedl Dickman pro BBC.

Podle něj pochopitelně mohla především velká zvířata, jako jsou klokani nebo emuové, a pak také ptáci před postupujícím ohněm uniknout. „Odhaduji, že v největším ohrožení jsou méně pohyblivé nebo menší druhy zvířat přímo závislé na lese.“ Ani zvířata, která ohni uniknou, ale nemají vyhráno. Mnohá později zemřou na nedostatek vody nebo úkrytu.

Plazi v ohrožení

Samotný údaj o 480 milionech zabitých zvířat je ale už v tuto chvíli zřejmě překonaný. Požáry se mezitím rozšířily i do státu Victoria a i v Novém Jižním Walesu hoří na více než třech milionech hektarů. Podle odborníků je nejistý hlavně počet zasažených plazů, kteří mohou tvořit až 75 procent celkového počtu zabitých zvířat.

Na druhou stranu plazi žijící v jiných oblastech Austrálie jsou často schopni přežít požár v půdě, která představuje velmi dobrou termoizolační vrstvu.

Požáry v Austrálii zhoršuje vlna veder a silný vítr. Na začátku ledna 2020 jim padlo za oběť 23 lidí, shořelo přes 1300 domů.

(mir)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom