Lesní požáry udržují na Zemi miliardy litrů vody, tvrdí americká studie
Husté zalesnění nemusí být vždycky ideální. Stromy zadržují vodu, která pak jinde chybí.
Lesní požáry zabíjejí lidi a zvířata, ničí majetek a jejich zdolávání stojí značné finanční prostředky. V rámci čerstvé studie ale přišli výzkumníci z Národní vědecké nadace (NSF) na to, že jsou pro naši planetu také přínosné. Požáry totiž pomáhají umírnit stále se zvětšující nedostatek vody. Podle amerických výsledků mezi lety 1990 a 2008 stromy zničené požárem zachránily více než 76 miliard litrů vody v povodí Sierra Nevada v Kalifornii. Právě takové množství by jinak planeta ztratila odpařováním do zemské atmosféry. Daná zjištění vycházejí z posuzování evapotranspirace, což je jednoduše řečeno celkový výpar vody ze zemského povrchu do atmosféry.
Lesní požár znamená smrt mnoha tvorů Zdroj: pixabay.com
Husté neznamenají nejzdravější
Po celá staletí se lesní správci snaží devastujícím lesním požárům ustavičně bránit, vlivem čehož jsou západní lesy kolem horského pásma Sierra Nevada příliš husté. V tomto důsledku okolí sužuje nedostatek vody a zalesněné oblasti jsou náchylnější k požárům. Právě stromy totiž spotřebovávají k provádění základních biologických procesů velkou spoustu vody. Vodní zásoby společenství stromů hromadí v zemi, které zároveň postupně vylučuje jako páru do atmosféry. Lesním ekosystémům a lidem se pak tyto ohromné zásobárny vody načas zpřístupní, až když se vrátí zpátky na planetu formou deště nebo sněhu. Nadměrná evapotranspirace tak může lehce poškodit křehký vodní ekosystém, zvláště při dlouhodobém a horkém suchu.
Více požárů, více vody
Výzkum prokázal, že vodní ztráty se během posledních tří desetiletí v Kalifornii výrazně snížily. Lepšící se stav je z velké části přisuzován četným lesním požárům, což je zjištění s významnými důsledky pro lesní a vodní hospodářství. „Lesní požáry jsou často považovány za katastrofy. Oheň je však součástí zdravých lesních ekosystémů,“ uvedl Richard Yuretich, ředitel NSF. Jednoduše řečeno, díky řídnutí lesů a snížení množství rostlin může více srážek proudit do řek a poté se hromadit v podzemních vodách.
Aktuální studie tedy ukazuje, že uvážlivé sázení nových stromů nebo regulace jejich počtu formou řízených požárů může Kalifornii každoročně ušetřit miliardy litrů vody. Situace však není ani zdaleka růžová. Podle Lesní správy USA potřebuje 6 až 8 z 21 milionů akrů kalifornských lesů okamžitou obnovu za celkové náklady 5 až 10 miliard dolarů. Autoři studie nicméně tvrdí, že by se měly i takto nákladné změny vyplatit. Potenciál vedoucí ke zlepšení dostupnosti vody je totiž významný. Celkový účinek požárů v průběhu 20 let naznačuje, že řídnutí lesů by mohlo zvýšit tok vody z povodí Sierra Nevada až o 10 %.
Ničivé požáry
Lesní požáry jsou nekontrolovatelné, rychle se šířící obří plameny, které mohou během několika minut zničit celé lesní nebo vegetační oblasti. Plameny jsou mnohdy schopny dosáhnout výšky až 50 metrů, přičemž jejich teplota se může vyšplhat na více než 1000 °C. Při ideálních podmínkách se plameny dokážou šířit až dvakrát rychleji, než je průměrný člověk schopen běžet. Oheň ke svému vzniku potřebuje kyslík, teplo a palivo. Požár se tedy šíří do míst, kde je této trojice dostatek.
Celých 90 % požárů způsobují lidé. Může jít jak o nedbalostní jednání, kde hlavní roli hrají opuštěné táborové ohně nebo odhozený nedopalek cigarety, tak o vyloženě úmyslné žhářství. Na přirozené příčiny zbývá pouhých 10 %, ovšem výsledné číslo se v jednotlivých regionech liší v závislosti na vegetaci, počasí, klimatu a topografii. Mezi hlavní přírodní příčiny patří blesk a vulkanická erupce.
Text: Petr Smejkal