30. dubna 2022 10:28

Kukačka je zlomyslnější, než jste si mysleli. Vraždí, podvádí i šikanuje

S klasickým chytákem ve stylu „Jak vypadá hnízdo kukačky?“ u vás asi nepochodíme, několik překvapivých schopností známého českého hnízdního parazita vás ale možná zaskočí.

Kukačka obecná (Cuculus canorus) je jedním ze zhruba 80 známých druhů ptačích hnízdních parazitů, kteří snášejí svá vejce výhradně do cizích hnízd. Její nejčastější obětí je o dost menší a na první pohled dost odlišný rákosník obecný, ale ani v jeho blízkosti nemá kukačka snadnou situaci.

Příprava k akci

Kukačka si své teritorium o rozloze kolem 60 ha pečlivě hlídá, denně ho kontroluje a sleduje hnízda možných hostitelů. „Asi 20 minut jejich hnízdo skrytě pozoruje z koruny stromu, a poté tam slétne a přidá své vejce,“popsal pro časopis Vesmír kukaččí strategii behaviorální ekolog Marcel Honza, který se kukačkám a hnízdnímu parazitismu ptáků dlouhodobě věnuje v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Nejspíš vás napadne, že kukačka musí se snesením vlastního vejce dost spěchat – a budete mít pravdu. Videozáznamy kukaček z jihomoravských rybníků odhalily, že se samice zdrží na hnízdě hostitele průměrně jen 10 vteřin.

Tohle vejce je moje!

Kromě rákosníka se u nás kukaččí vejce objevuje nejčastěji ještě v hnízdech pěnice slavíkové a konipasa bílého. Pokud si ale myslíte, že kukačka snese jedno-dvě vejce a má vystaráno, jste na omylu. Zase tak efektivní její strategie není a jsou dokonce dokumentovány případy, kdy se vejce kukačky objevilo i u druhů hnízdících v dutinách, typicky u sýkor a brhlíků. Zdárný vývoj mladé kukačky je v takovém případě vyloučen už jen proto, že pěstouny vykrmená kukačka by malým vstupním otvorem nevylezla ven.

Nejspíš i v důsledku těchto „omylů“ samice klade v době hnízdění až 25, v průměru ale jen devět vajec, do každého hnízda jedno, vzácně dvě až tři, přičemž snáší vejce ob den. Přitom se snaží vejce velikostí i zbarvením pokud možno přizpůsobit svému hostiteli a je v tom dost úspěšná. „A i když hostitel podstrčené vejce rozezná, je postaven před nesnadný úkol, jak se ho zbavit. Narazí totiž na neobvykle pevnou skořápku. Zjistili jsme, že kukaččí vejce jsou 2,5krát pevnější, než jsme očekávali vzhledem k jejich velikosti,“ komentoval další kukaččí zbraň Marcel Honza.

Bumbrlíček chce svoje

Po vylíhnutí se kukaččí mládě okamžitě snaží z hnízda vyhodit vejce svého hostitele, což platí i o jeho případně už vyklubaných mláďatech. Jak se poté adoptivní rodiče starají o jediné a dost odlišné mládě popisuje podrobně dokument Kukačka: Vetřelec v hnízdě 1. května v 16:50 na Prima ZOOM. Jednou ze strategií je například napodobit křik celého hnízda mláďat a přimět tak nedobrovolné adoptivní rodiče k ještě většímu výkonu.

ZDROJ: Vesmír

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom