11. srpna 2022 11:00

Obří predátor spolkne i aligátora. Američané na něj rozjeli divoký hon

Národní park Everglades na jihu Floridy se ještě nedávno hemžil jelenci, mývaly, králíky, vačicemi opossum nebo liškami. To se ale mění. Spatřit tady dnes některé z těchto zvířat platí za malý zázrak. Do cesty původním americkým druhům se tu totiž postavil zavlečený predátor.

Jde o krajtu tmavou (Python bivitatus), známou též jako krajta barmská. Přestože dorůstá v průměru délky 3,7 metru, může se délka tohoto škrtiče výjimečně blížit šesti metrům. Původním domovem krajty tmavé, která byla až do roku 2009 považovaná za poddruh krajty tygrované (Python molurus), je jihovýchodní Asie.

Už v 80. letech se někteří chovatelé na Floridě přebytečných nebo nechtěných hadích mazlíčků zbavovali vypouštěním do volné přírody. Další várku invazních škrtičů pak dodal v roce 1992 hurikán Andrew, když jeho přičiněním uniklo neznámé množství krajt z místních obchodů se zvířaty a chovných zařízení do volné přírody.

Krajta se od té doby jako invazní druh postarala o redukci počtu některých druhů ptáků a savců v národním parku Everglades až o 90 %. Narazit na králíka nebo lišku je takřka nemožné, mizí jelenci běloocasí, mývalové, kojoti a krajta ohrožuje i pumy a místní aligátory.

Podívejte se, jak krajta spolkne celého aligátora:

Krajty za 2 500 dolarů

Jedinou šancí, jak decimování místní fauny zastavit, je hon na krajty. Ten každoročně od roku 2013 vyhlašuje floridská vládní agentura Florida Fish and Wildlife Conservation Commission a pravidelně se ho účastní až 1 000 lovců. V roce 2022 probíhal Florida Python Challenge, jak se tato akce nazývá, od 5. do 14. srpna.

Zájemci se zaregistrují, absolvují on-line instruktáž a zaplatí poplatek 25 dolarů. Pak vyrazí na člunech poháněných vrtulí (airboats) do bažinatého terénu, kde se snaží zabít co největší počet obřích hadů. Kdo přinese nejvíc škrtičů, stává se vítězem a získá prémii 2 500 dolarů. V roce 2021 takto lovci vypátrali a zabili přes 200 krajt. Kromě honu na krajty kontinuálně probíhá jejich odchyt a převoz. Od roku 2000 se tak podařilo Everglades „odlehčit“ o více než 17 000 krajt tmavých.

Dívčí brigáda

Lovem krajt se celoročně zabývají i profesionální lovci, mezi nimi také Amy Siewe a Donna Kalil. Ta má podle americké CNN na svém kontě od roku 2017 už nejméně 670 zabitých hadů, Amy se může od roku 2019 pochlubit 400 ulovenými krajtami. Obě lovkyně také obsadily první dvě místa v honu na krajty v roce 2021.

S lovem krajt, který probíhá hlavně v noci, jsou ale kromě odměn spojena četná zranění. „Je to jako když horký nůž prochází máslem,“ popsala Amy Siewe pocity při kousnutí krajtou. Přestože tito hadi nejsou jedovatí, mají v tlamě stovky zubů ostrých jako žiletky. Nejdelší jedinec, kterého Amy ulovila, měřil 5,2 metru a vážil 55 kilogramů.

Podle místních organizací je lov krajt tmavých jediným účinným způsobem, jak snížit jejich počet ve volné přírodě. Sami lovci ale přiznávají, že jde o nadlidský úkol – zcela vymýtit tohoto invazního predátora v bažinatém terénu národního parku Everglades zkrátka není možné.

ZDROJ: CNN

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom