27. března 2019 09:00

Existují 4 druhy žiraf: Naučte se je rozeznat

Není žirafa jako žirafa. Máme nejméně 4 druhy žiraf.

Čtyři žirafy z jedné

Žirafa je snadno poznatelný ikonický sudokopytník afrických savan. Atypicky dlouhý krk, skvrnitá kůže, elegantně kývavá chůze – zkrátka žirafu si je nemožné splést s jiným tvorem. Jenže před několika lety vědci rozborem jejich genomu zjistili, že to, co bylo původně považováno za jeden druh jsou nejméně druhy čtyři. Původně se totiž předpokládalo, že se jedná jen o rozdílné populace téhož druhu. Jeden ze základních parametrů druhu je, že se nedokáže pářit nebo mít plodné potomky s jiným druhem. Je libo příklad? Co třeba osel a kůň? Zvířata podobná, dokonce spolu mohou mít potomky.

Má-li koňská klisna hříbě s oslem, vznikne mula, pokud je otcem kůň a matkou oslice, vznikne mezek. V obou případech jde o mezidruhové hybridy, tedy křížence. Mula je neplodná, samice mezka výjimečně zabřeznout může, ale další křížení je velmi problematické. Jenže jak se ukázalo, v případě žiraf se jednotlivé druhy mezi sebou nekříží.

Žirafy se od ostatních kopytníků oddělily zhruba před 30 miliony lety. Dnešní druhy se od společného předka oddělily před zhruba jedním až dvěma miliony let a od té doby žijí samostatně. Aktuálně tedy vědci rozeznávají tyto žirafy. Žirafu severní (Giraffa camelopardalis), jižní (Giraffa giraffa), masajskou (Giraffa tippelskirchi) a síťovanou (Giraffa reticulata). Ideální je při rozeznávání jednotlivých druhů zaměřit se na jejich skvrny na kůži, zdali sahají až ke kotníkům a jsou-li znatelné na čele.

Žirafa severní

Její skvrny jsou kaštanově hnědé, nepravidelné a bíle ohraničené. Tento druh vytváří odlišnou formu žirafy Rothschildovy, která se nejčastěji ze všech žiraf chová v zoologických zahradách včetně pražské. Celkem má žirafa severní 3 poddruhy.

Žirafa síťovaná

Její červenohnědé skvrny ve tvaru víceúhelníků jsou ohraničené tenkými bílými linkami.

Žirafa jižní

Velké hnědé nepravidelné skvrny mívají vroubkované okraje a sahají až ke kopytům a na rozdíl od žirafy síťované nemá skvrny na čele. I ona v rámci svého afrického areálu tvoří 2 poddruhy.

Žirafa masajská

Je největším druhem žirafy s nápadně nepravidelné paprskovitě roztřepené hnědé skvrny s bílým ohraničením. Síťovaná je celá včetně břicha. Nejsnadnější a „okometricky“ nejjednodušší je podívat se na fotografie. A k tomu slouží naše galerie žiraf.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom