7. března 2023 11:09

Vládl Finům nebinární člověk? Středověký hrob vydal tajemství, které může změnit historii

Hrob na jihu Finska vydal ostatky středověké vikinské ženy, která se zřejmě již tehdy hlásila k nebinárním jedincům. A reakce ostatních Vikingů byla poměrně překvapivá.

Ženské oblečení, ale mužský meč? Může takovýto nález v hrobu, jehož stáří je odhadováno na 1 000 let, naznačovat, že už tehdy ve Skandinávii měli nebinární osoby, jež se hlásily k jinému pohlaví, než kterým skutečně disponovaly? DNA analýza ostatků z hrobu z pozdní doby železné ve vesnici Suontaka Vesitominmäki na jihu Finska to podle nové studie naznačuje.

Čtěte také: Místo ve Valhalle skončili na záchytce. Pardubičtí strážníci se vysmáli vikingům se sekyrou

Kdo ležel v hrobě?

Hrob, který byl objeven roku 1968, sice obsahoval typický ženský oděv tehdejší doby, což vedlo k domněnce, že pohřbenou osobou je žena, nicméně zvláštním symbolem byl meč uložený na levé straně, což bylo výsadou mužů. Archeologové se tehdy domnívali, že meč patřil muži, který byl do hrobu přidán později. Jenže kosti jiné osoby nalezeny nebyly. Pracovalo se i s teorií, že sice šlo o ženu, ale velmi významnou, odvážnou a zastávající „náčelnickou“ pozici. Ovšem analýza DNA ukázala ještě další možnost.

Klinefelderův syndrom

Osoba mající chromozomy XX je ženou, zatímco muž má chromozomy XY. Jenže výzkum DNA pohřbené osoby ukázal atypické složení chromozomů XXY. Moderní lékařská věda zná situaci, kdy se v těle pomnoží chromozomy a s klasickým vnímáním pohlaví zahýbe nepříjemným způsobem. Zjednodušeně se dá říct, že zmnožený ženský chromozom X u mužů (tzv. Klinefenderův syndrom) mění mužskou fyziognomii. Jedinec má například hypoplastická varlata, eunuchoidní habitus (vysoký vzrůst, dlouhé končetiny) a často dochází k poruše růstu vousů. Zároveň dochází k negativnímu ovlivnění plodnosti. Důvodem může být vysoký věk matky, při kterém dochází ke špatnému dělení buněk ve stadiu zygoty.

Mohlo by vás zajímat: Slavný vikingský drtič lebek – byl žena. Archeology i historiky objev zaskočil

Pokud něčím podobným trpěla pohřbená osoba, mohlo jít o velmi respektovanou osobu (čemuž odpovídají vzácné pohřbené předměty) s nebinární orientací. Podle vědců mohla být osoba přijata navzdory své nebinárnosti i proto, že již měla v komunitě zajištěné silné postavení. Například tím, že pocházela z bohaté či vlivné rodiny.

Což by ovšem nic neměnilo na skutečnosti, že se jedná o skutečně unikátní objev, který do velké míry mění pohled na maskulinní a mnohými nevlídně vnímaný středověk. Na druhou stranu Vikingové byli známí tím, že u nich měly ženy obecně silnější postavení než v jiných zemích. Možnost akceptace nebinární osoby u nich tedy není zase takovým překvapením. Ostatně i samotná studie udává, že rané středověké společnosti chápaly gender různými způsoby.

Zdroj: The Guardian

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom