Japonští samurajové před egyptskou Sfingou? Unikátní fotografie bojovníků dodnes fascinuje
Rozmazaný snímek starý více než 150 let zůstává velmi zajímavým symbolem tehdejší doby a směřování Japonska.
Zrnitá fotografie z roku 1864 zachycuje skupinu japonských samurajů stojících před Velkou sfingou v egyptské Gíze. Tento podivný snímek vám může solidně zamotat hlavu. Tradiční japonské oblečení, starobylá egyptská památka a evropský fotoaparát už na první pohled nejdou příliš dohromady, ale jakkoliv je tato kombinace nečekaná, více než 150 let stará fotografie poukazuje na klíčový okamžik v dějinách Japonska a globalizovaného světa.
Mohlo by vás zajímat: Kdo je lepší v boji s katanou – robot, nebo samuraj? Souboj zaznamenaný ve videu zná vítěze
Na snímku je zachycena skupina druhé japonské výpravy velvyslanců do Evropy, a to během tzv. mise Ikeda. Na příkaz šógunátu Tokugawa a vojenským diktátorům, kteří tehdy vládli dílčím částem feudálního Japonska, byl vyslán ve zmíněném roce velvyslanec Nagaoki Ikeda se snahou vyřešit palčivý spor o přístav Jokohama. Spolu s 27letým mladíkem byla na cestě delegace 36 mužů, jak můžeme vidět na snímcích mužů pořízených v Paříži. Mnozí z nich byli vyzbrojeni dvěma meči, což je čest, která byla vyhrazena samurajům, tedy vzdělané třídě japonských bojovníků, kteří v té době disponovali značnou politickou mocí.
Members of the Ikeda Nagaoki's Japanese Mission to Europe in front of the Sphinx, Egypt, by Antonio Beato, 1864.
— Marc (@History1History) September 5, 2022
The mission was sent following the 1863 "Order to expel barbarians" issued by Emperor Kōmei pic.twitter.com/vNZQcofDr3
Druhá polovina 19. století byla obdobím, kdy se Japonsko ocitlo na existenční křižovatce. Evropští kolonizátoři ovládli obrovské oblasti Asie, ale i Afriky a Ameriky. Aby je Japonsko udrželo na uzdě, uplatňovalo od 17. století přísnou izolacionistickou politiku zvanou sakoku, která se snažila odříznout ostrov od cizinců ve snaze zachovat svou kulturu. V rámci této politiky bylo zakázáno křesťanství a obchodovalo se pouze s Číňany a Nizozemci. Hrdý japonský ostrov dokázal zůstat relativně nedotčený neúprosnou silou kolonialismu, ale bylo stále jasnější, že změna klepe na dveře.
Uzavřené Japonsko
Kolem roku 1853 připlul k břehům Jokohamy americký komodor Matthew Perry s flotilou amerických válečných lodí a požadoval, aby Japonsko otevřelo své přístavy pro mezinárodní obchod. Japonci neochotně souhlasili a pobřežní osada Jokohama se rychle stala centrem zahraničního obchodu. Japonsko však bylo znepokojeno rostoucím vlivem cizinců na svou zemi a protizahraniční nálady se rozhořely a v roce 1863 císař Kōmei prosadil edikt: „Ctěte císaře, vyžeňte barbary.“ V rámci snahy o znovuzískání kontroly dostal Ikeda příkaz odcestovat do Francie a požadovat odebrání statutu otevřeného přístavu městu Jokohama. Na palubě francouzské válečné lodi se Ikeda a jeho posádka vydali na cestu a zastavili se v Šanghaji, Indii a Káhiře.
Při zastávce v Egyptě si udělali čas na návštěvu Velkých pyramid v Gíze. Právě zde, u úpatí Sfingy, se delegace nechala zvěčnit fotografem Antoniem Beatem. Po cestě vlakem přes Egypt se výprava vydala na plavbu přes Středozemní moře a nakonec dorazila do Francie. Ikeda se setkal s Francouzi, ale jejich požadavky na uzavření přístavu Jokohama byly jednoznačně odmítnuty a mise ztroskotala. Japonsko bylo nakonec nuceno se vzdát a ustoupit. V roce 1868 Japonci zahájili období Meidži a po svržení šógunátu Tokugawy se ostrov otevřel západní civilizaci a nastartoval rychlou modernizaci, industrializaci a urbanizaci. Uprostřed intenzivních společenských změn Japonsko neztratilo svou identitu. Japonsko, které stále dbalo na své tradice a kulturu, se stalo císařskou velmocí, která začala soupeřit se Západem.
Zdroj: IFL Science