Unikátní video: „Francouzský polibek“ divokých kosatek se povedlo natočit až nyní, i když o něm víme 47 let
Obří kytovci schopní potopit jachtu mezi sebou často předvádějí daleko něžnější chování – a video z Norska o tom přináší důkazy.
Doby, kdy lidmi rezonoval film Zachraňte Willyho!, jsou dávno pryč a o kosatkách se v poslední době mluví spíš jako o nelítostných predátorech. Kvůli sérii útoků na lidská plavidla, kterou předvádějí v oblasti poblíž Pyrenejského poloostrova a o které jsme psali například v tomto článku, se jich lidé navíc začínají skutečně bát. Na rozdíl třeba od žraloků jsou ale kosatky vysoce sociální zvířata, tvoří rodiny, klany a komunity, mají svou vlastní kulturu a dokonce i nářečí.
Mají zkrátka v tomto ohledu velice blízko k delfínům, se kterými jsou příbuzné a kterých by nikoho nenapadlo se bát. A záběry, které se povedlo natočit ve fjordu na severu Norska, dokonale demonstrují něžnější stránku těchto černobílých kytovců.
Bez ohledu na věk i pohlaví
Video pořídili potápěči při šnorchlování ve fjordu Kvænangen. Celá scéna trvala necelé dvě minuty a interakce se odehrála ve třech epizodách dlouhých 10, 26 a 18 vteřin. Poté se kosatky tiše „rozešly“, respektive odplavaly každá jinam.
Podivuhodné chování, které skutečně trochu vypadá jako takzvaný francouzský polibek, je fenomén známý vědcům dosud pouze od kosatek chovaných v zajetí. Říkají mu „tongue-nibbling“, doslova okusování jazyků. Jde o projev, který kytovci provádějí zcela bez známek agrese nebo naopak sexuálního chování. Pro odborníky je zatím záhadou, ale myslí si, že jde o způsob posilování sociálních vazeb.
V zajetí si „polibků“ vědci všimli například v mořském parku Loro Parque na Tenerife. Tamní ošetřovatelé při nich „přistihli“ hned několik kosatek různého pohlaví a věku. A podobné projevy odborníci pozorovali také u běluh, kde pravděpodobně slouží k upevňování sociálních pout, zvláště mezi mladšími jedinci. Vůbec první vědecká zmínka o „okusování jazyka“ u kosatek pochází už z roku 1978. Ve volné přírodě se ho teď však podařilo zdokumentovat poprvé.
Zdroj: Oceans, People.com, NY Post