Rodina měla doma 2000 smrtelně jedovatých pavouků. Žili s nimi i dvě malé děti
Když se řekne zamořený dům, většině lidí se vybaví spíš švábi, moli nebo plísně. K rodině z amerického Kansasu se ale do domu nastěhovali extrémně jedovatí pavouci. Majitelé je tam navíc pět let bez problémů tolerovali, dokud jim nedošlo, že jde právě o koutníky jedovaté, jedny z nejnebezpečnějších pavouků vůbec.
O pavoucích se mezi lidmi vypráví obrovská spousta pověr a mnohdy se jim dost křivdí. To, že koušou jen tak z plezíru a lidem zalézají během spánku do úst, proto je dobré se jich doma zbavovat, jsou zářné příklady těchto pomluv. Ve skutečnosti je ale většina druhů neškodná, a i ti jedovatější se lidem raději vyhnou, i když s nimi sdílí společnou domácnost. A tenhle příběh z amerického Kansasu to jednoznačně potvrzuje.
Schovávali se za nábytkem a pod obrazy
Rodiče se dvěma malými dětmi si doma samozřejmě pavouků všimli, nikdy je ale nenapadlo jejich přítomnost víc řešit. Šlo koneckonců o budovu z 19. století a k té zkrátka nějaký ten pavouk patří. Situace se změnila až po pěti letech od chvíle, kdy si hnědých pavouků s typickou kresbou houslí na hlavohrudi poprvé všimli. Teprve tehdy totiž zjistili, který druh se jim doma usídlil.
Ukázalo se, že pavouci, kteří jim domácnost okupují, jsou jedni z nejnebezpečnějších v USA. Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) má unikátní složení jedu a jediným kousnutím dokáže způsobit rozsáhlou nekrózu tkání. V případě, že lékaři člověku včas nepodají protijed, zemře většinou na selhání orgánů v důsledku sepse.
Čtěte také: Alergii na maso už mají statisíce lidí. Může za ni nebezpečné klíště
Na druhou stranu, koutníci jedovatí mají velice plachou a neagresivní povahu. Sice se rádi usídlují v lidských obydlích, ale drží se spíš v úkrytech za obrazy, v prasklinách nebo pod nábytkem. Jsou dlouhověcí, přežijí i měsíce bez potravy a samice se potřebují spářit jen jednou, aby kladly vejce po celý zbytek života. Problémy s nimi jsou ale málokdy, což potvrzuje i fakt, že za těch pět let, kdy se vesele množili ve zmíněném rodinném domě, nikdy nikoho nekousli.
Vědci je chytali živé
Majitelé nemovitosti ale i tak pochopitelně znervózněli, když se dozvěděli, jak jsou pavouci jedovatí, a poprosili odborníky o deratizaci. Vědci k odchytu sice občas používali i speciální pastičky, nejčastěji ale pavouky sbírali ručně; chtěli jich totiž co nejvíc pochytat živých. Během tří měsíců nasbírali neuvěřitelných 2055 koutníků. Z toho 488 jedinců už dosahovalo velikosti, při které už by jejich kousnutí mělo pro člověka devastující následky. Výsledky uveřejnili v odborném časopise Journal of Medical Entomology.
To, že nikdo v domě nepřišel k úhoně, ale odborníci za žádný zázrak nepovažují. Podobné výsledky se objevily i při průzkumu v Chile, kde se našly stovky jedovatých pavouků; opět bez následků pro obyvatele domu. A i když kousnutí koutníka jedovatého skutečně může mít velmi vážné následky, ve většině případů není život ohrožující.
Zdroj: Journal of Medical Entomology, ScienceBlog, VTM.
Video, které jste mohli minout: Prima tipy na koupání ve středních Čechách: Znovuotevřené koupaliště nebo zatopený lom.