3. července 2025 14:10

Co všechno vám může explodovat v autě? Opravdu se vyplatí znát odpověď

V rozpáleném autě se teploty můžou vyšplhat do hodnot okolo 70 stupňů, což je samo o sobě dost na to, aby došlo k znehodnocení léků nebo explozi zapalovače. A to jsme k tomu ještě ani nepřidali běžné fyzikální jevy, které nám můžou auto klidně podpálit celé…

Drtivá většina lidí si uvědomuje, že nechat v létě dítě nebo zvíře v zavřeném autě je hazardem s jejich životy. Vnitřek auta se za slunečného dne rozpálí tak, že se v něm nedá dlouho přežít, i když je venku celkem příjemně, natož během tropických dní. Nad čím lidé ale tak často nepřemýšlejí, jsou předměty denní potřeby, nápoje a dokonce i léky.

Malé plechovky, velké výbuchy

Limonády, spreje, zapalovače, inhalátory, zkrátka všechny nádoby s nějakou formou plynu nebo kapaliny, která se vypařuje, můžou v přehřátém interiéru explodovat. Tlak uvnitř se vlivem horka totiž postupně zvyšuje, dokud se obal neroztrhne. Může k tomu samozřejmě dojít i samovolně, častější jsou ale případy, kdy se to stane až poté, co nastoupíme do auta a rozjedeme se, protože pak se nádoba roztřese a už tak obrovský tlak uvnitř se kvůli tomu najednou zvýší až na neúnosnou mez.

K tématu: Jak neudělat z rozžhaveného auta smrtící past? Děti a psi kolabují už po 5 minutách

Následky můžou být různé. U plechovky coly například často vyletí jen víčko, takže horký sladký nápoj zkropí celý interiér. Aerosoly můžou být opravdu nebezpečné, kusy roztržených obalů jsou jako šrapnely a spreje můžou způsobit popáleniny.

Voda může zapálit auto

U těchto případů nejde sice tvrdit, že by byly časté, ale stát se to může, jak sami otestovali například američtí hasiči. Jde o jednoduchou fyziku. Plastová lahev s vodou je z pohledu optiky vlastně zvětšovací sklíčko. A všichni víme, že lupou se klidně dá zapálit oheň. V extrémním případě by podobné zaostření paprsků mohlo zapálit hořlavé materiály v autě, třeba odhozený ubrousek nebo slamák.

Pravděpodobnost je samozřejmě minimální, ale ani tak byste vodu v rozpáleném autě nechávat neměli. Kvůli horku se do ní uvolní chemikálie z plastového obalu, které jsou buď škodlivé, nebo ovlivňují hormonální produkci.

Krémy, které přestanou chránit

U opalovacích krémů a léků horko představuje taky problém, který není vidět na první pohled. Vlivem vysokých teplot totiž u obojího klesá účinnost anebo se v nich dokonce začnou dít chemické procesy, které nám mohou ublížit. UV filtry v opalovacích krémech se například přehřátím rozkládají a účinnost přípravku klesá. Pokud navíc obsahuje retinol, může začít dráždit kůži.

Inzulin ztrácí účinnost už nad 30 °C, což je teplota, které zavřené auto na sluníčku dosáhne i za chladnějších dní během chvilky. Některé léky na úzkost nebo astma mohou být v podstatě nefunkční, pokud je vystavíme vysokým teplotám, a EpiPen podle odborníků ztratí až 60 % účinné látky už po několika hodinách v horku. Interiér auta zkrátka v létě musíme brát spíš jako rozpálenou troubu než bezpečné místo, kde si můžeme bez obav nechat pár drobností.

Zdroj: abcNEWS, Jalopnik, Texas Public Radio, Medical News Today.

Video, které jste mohli minout: Masivní požáry na Krétě: Turisty evakuovaly i české cestovky, pryč musely tisíce lidí

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom