26. července 2017 20:00

Kdo je lepší v boji s katanou – robot, nebo samuraj? Souboj zaznamenaný ve videu zná vítěze

Japonští potomci samurajů jsou prý v boji se samurajským mečem nepřemožitelní. A taky jsou nejlepší výrobci robotů.

Katana je proslavený meč samuraje. Wakizashi (wakizaši) je zbraň meči velmi podobná, jen výrazně kratší. Tréninkově byl používán dřevěný meč – bokken a výuka šermu byla hlavní částí výuky válečníků, tedy bojové šlechty samurajů.

Bušido

Základním kritériem a morálním kodexem „cesty válečníka“ byla čest, morálka a věrnost. Dokonalé zvládnutí umění boje se považovalo za samozřejmost. Jisté prvky tohoto stavu přetrvaly dokonce i do 2. světové války, kdy zajetí bylo „nečestné“ a japonští vojáci raději volili dobrovolnou smrt než zajetí, které se považovalo za největší pohanu. Jistou ironií osudu je, že císař Hirohito v zájmu svých Japonců před Američany kapituloval, ale vládl Japonsku až do své smrti v roce 1989.

Seppuka

Nejčestnějším způsobem spáchání sebevraždy bylo rozříznutí břicha v němž měla údajně sídlit duše. Encyklopedia Britannica tento způsob popisuje následujícími slovy: „Správnou metodou pro spáchání činu, jež se rozvíjel v průběhu několika století, bylo vražení krátkého meče do levé strany břicha, natažení čepele napříč napravo a otočení nahoru. Jednalo se o extrémně bolestivou smrt, ale byla v souladu s kodexem válečníka coby efektivní způsob, jak prokázat odvahu, sebeovládání a pevné odhodlání. Ženy samurajské třídy se také dopouštěly rituální sebevraždy, nazývané jigai, ale namísto rozříznutí břicha si prořízly dýkou nebo krátkým mečem hrdlo.

Z celé plejády způsobů boje se vyvinuly dnešní bojové styly jako kendó (boj s mečem), džudo, džiu džitsu (boj beze zbraně). Být samurajem znamenalo být cvičen od útlého mládí, děti se trénovaly v překonávání strachu na místech, jako jsou hřbitovy či tmavé lesy. Samurajové coby příslušníci šlechty museli ovládat nejen čanoju (čajový obřad; 茶の湯), ale i uspořádávání květin do ikeban, a součástí jejich vzdělání bylo i skládání básní.

Robot kontra samuraj

Do dnešních dnů zůstalo samurajské umění boje s mečem zřejmě nejefektnějším pozůstatkem samurajského umění. Ve videu uvidíte, jak dopadl souboj současného mistra zacházení s katanou a robotem. Oba čelili stejným výzvám.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom