7. února 2023 17:00

Největší zemětřesení v Česku: Kdy k němu došlo a jaké byly škody?

Horor v Turecku nekončí. Zemi zasáhlo další zemětřesení

Praskliny ve zdech, padající komíny i omítka, mizející voda ve studních. Důsledky největšího zemětřesení za posledních 100 let si lidé pamatují dodnes.

Bylo 21. prosince 1985, přesně 11:16 dopoledne, když se Chebsko mohutně otřáslo. Zemětřesení o síle 4,6 stupně Richterovy škály postihlo nejvíc Skalnou, Nový Kostel a Plesnou, kde bylo poškozeno kolem 15 procent domů, otřesy ale byly cítit prakticky na celém území Čech. Domy na Chebsku sice nepadaly, přesto praskala omítka a hroutily se komíny.

Oblast severního Chebska přiléhající k hranicím s Německem je nejvíc seizmicky aktivní z celé ČR a patří mezi nejvýznamnější zemětřesné oblasti ve střední Evropě. K zemětřesením zde dochází v takzvaných rojích, tedy shlukům drobnějších otřesů, během nichž se napětí v zemské kůře postupně uvolňuje.

Největší otřes za 100 let

Podobně tomu bylo i při zemětřesení, které udeřilo krátce před polednem na poslední adventní neděli roku 1985. Bylo vlastně součástí zemětřesného roje, který se ozýval po celou zimu 1985-86, šlo však jednoznačně o nejsilnější otřes. Geofyzikální ústav Akademie věd ČR ho dokonce označil za nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let.

Na Richterově škále se zemětřesení o síle 4,6 stupně řadí mezi čtvrtá nejlehčí (slabé, magnitudo 4,0-4,9). Lidé při něm zaznamenávají citelné třesení věcí uvnitř domů a drnčivé zvuky, významné škody ale nejsou pravděpodobné. Přesto si na otřesy z prosince 1985 dodnes pamatují nejen Západočeši, ale i mnozí obyvatelé Prahy, hlavně ve výškových budovách.

Podle odborníků z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademii věd ČR na našem území (konkrétně v západních Čechách a v Dolním Slezsku) docházelo v posledních 20 000 letech k zemětřesením o síle 6,5 stupně Richterovy škály. Nejsilnější známé zemětřesení v Evropě pak udeřilo 28. prosince 1908 silou 7,5 stupně poblíž Messiny na Sicílii. Kvůli otřesům a následné tsunami tehdy zahynulo kolem 100 000 lidí.

Sledujte otřesy

Pro výzkum zemětřesení mají mimořádný význam hlášení otřesů. Geofyzikální ústav Akademie věd ČR za tím účelem vyvinul aplikaci pro mobilní telefony, kterou nazval Seislok. Obsahuje výřez z mapy západních Čech, kde se v případě otřesů zaznamenávají epicentra, síla a hloubka, v níž k otřesu došlo. Otřesy můžete pomocí jednoduchého formuláře sami hlásit a lokalizovat.

K záchvěvům půdy dochází na Chebsku prakticky neustále, málokdy však překročí dva stupně Richterovy škály. Z tabulky v aplikaci Seislok tak můžete vyčíst, že jen mezi 10. a 21. lednem 2023 zde došlo k šesti otřesům od 0,1 do 1,33 stupně, a to v hloubce od 6,4 do 13,21 kilometrů pod zemským povrchem. Zdrojem zemětřesení zde přitom není pohyb tektonických desek, jako je tomu jinde ve světě, a po příčině zdejších otřesů zatím vědci pátrají.

ZDROJ: Vesmír

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky zemětřesení Karlovarský kraj Česko Akademie věd České republiky okres Cheb zemětřesný roj

Populární filmy na Prima Zoom