Svah Etny může v budoucnu zkolabovat a způsobit tsunami, která zasáhne Evropu
Pokud si myslíte, že je Evropa před tsunami v bezpečí, tak... není.
Na jihu Evropy se skrývá časovaná bomba, která může přinést na starý světadíl problém, který si spojujeme spíše s velkými oceány – monstrózní vlnu tsunami.
Sopka Etna tvoří část východní Sicílie. Už dlouhá léta se ví, že se její jihovýchodní část, která je pod mořskou hladinou, pozvolna rozpadá. Nedávná vědecká studie přitom popsala, že je příčina problému jiná, než si vědci zatím mysleli, a také zdůraznila riziko, které to přináší pro starý kontinent. Pravděpodobnost, že tato sopka bude příčinou katastrofální vlny tsunami, je totiž mnohem vyšší, než ukazovaly dosavadní modely.
Vlny tsunami, jako třeba ta, která v roce 2018 přinesla smrt tisícovkám lidí na indonéském Sulawesi, nejčastěji vznikají při podmořských zemětřeseních. Ale podobný efekt může mít také náhlý a rychlý kolaps nějakého svahu nebo hory – a to i když už jsou pod hladinou. Existují důkazy, že právě takové obří vlny v minulosti ničily atlantické pobřeží Spojených států amerických – vyvolaly je sesuvy hor u Kapverdských ostrovů.
Pomalé a nebezpečné
Pohyby půdy jsou pro lidské oko téměř neviditelné – jsou pomalé a zaznamenají je tedy jen přístroje. U Etny jsou ale vlastně vidět i pouhým okem – každý rok se její jihovýchodní strana pohne o přibližně 3–5 centimetrů. A trvá to už nejméně 40 let.
Ještě před pár lety si vědci mysleli, že je to důsledek tlaku magmatu v sopce, tedy že magma zevnitř tlačí na svah sopky, která se kvůli tomu pohybuje. Tým špičkových expertů z Helmholtzova centra pro výzkum oceánů ale prostudoval celý fenomén zatím nejdetailnějším způsobem a dospěl ke znepokojujícím závěrům.
Mezi 12. a 20. květnem roku 2017 se Etna pohnula o 3,9 centimetrů, zajímavé ale bylo, že se to nejvíc projevilo dál od centra sopky – v kaňonu Catania, v oblasti, která je nejvíc vzdálená od magmatické komory.
Odpověď, která nahání strach
Existuje jediné možné vysvětlení: magma za to nemůže. Podle vědců, kteří Etnu zkoumali, je zřejmě hlavní příčinou gravitační působení zkolabovaných částí kontinentu, které se zřítily do moře a nyní strhávají dolů i zbytek hory. Popsali to ve studii v odborném časopise Science Advances. Pokud v tom hraje nějakou roli i magma, pak je to podle nich jen role značně vedlejší. Dokonce na to existuje i precedens, geologové totiž něco podobného pozorovali už dříve na Kanárských ostrovech.
Co to celé znamená? Podle vědců je na základě posledních dat mnohem pravděpodobnější, že někdy v budoucnu dojde ke kolapsu podmořské části Etny. Celý geologický proces bude nutně pokračovat a bude mít výrazně větší dopad na sopku než „pouhá“ magmatická činnost. Pokud k tomu dojde, je velmi pravděpodobný vznik vlny tsunami – bohužel v těsné blízkosti hustě obydlených městských oblastí. Snad tedy ono „v budoucnu“ bude za extrémně dlouhou dobu!