Za vznik zlata může masivní zemětřesení. Video ukazuje fascinující proces
Zrození Severní Ameriky 3 – Zlato
Touha po zlatě provází lidstvo už od pradávna. Jen těžko uvěřit, že něco tak cenného a žádaného vzniká díky ničivým přírodním katastrofám.
Zlato patří k nejstarším kovům, které lidé zpracovávali. Od počátku objevení člověkem je symbolem bohatství, moci a chtíče. Celá tisíciletí si dokázalo udržet hlavní pozici drahého kovu, vyvolávat stěhování národů, devastovat i povznášet ekonomiku, ovlivňovat osudy panovníků či tvořit nejkrásnější divy světa. Díky neuvěřitelné odolnosti na něj nepůsobí vnější vlivy, nerezaví a je rezistentní vůči solím či kyselinám.
Křemen se zlatou žílou Zdroj: Profimedia.cz
Zemětřesení mění vodu ve zlato
Vznik zlatého pokladu byl pro odborníky vždy záhadou, nedávná studie provedená australskými geology však možná dala lidstvu konečnou odpověď, na kterou tolik roků čekalo. Podle poznatků publikovaných ve vědeckém časopisu Nature Geoscience se miliony let zemětřeseními a tlakem roztavené skály vytvářela síť puklin, která sloužila jako cesta pro přehřátou vodu plnou minerálů, jako je zlato.
Jak můžete vidět v dokumentární sérii Zrození Severní Ameriky vysílané 21. května v 16:55 na Prima ZOOM, voda uvnitř zlomových linií se při zemětřesení následně vypařuje a přivádí na svět krystaly zlata usazené v křemeni. „Tento proces je v pozadí vytvoření přibližně 80 procent světových zásob zlata,“ uvádí ve zmíněné studii seismolog Dion Weatherley a geochemik Richard Henley.
Zdroj: Nature Geoscience