Rok od startu expedice Tatra kolem světa 2 a nová dobrodružství na obzoru

Přesně před rokem odstartoval cestovatelský projekt, který pomyslně navazuje na výpravu z konce 80. let. Tým expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) si dal totiž mimo jiné za cíl oživit vzpomínku legendární výpravy Tatra kolem světa (1987–1990). Před rokem se před pražským Rudolfinem se členy TKS2 loučil a šťastnou cestu jim přál i Stanislav Synek, člen celé výpravy TKS1, který se stal patronem expedice „druhé generace“.

„Byla to jedna z největších výzev nejen v mém životě, ale prakticky pro celý svět. Na naši výpravu jsme se vydali, abychom vzdali hold výpravě z konce osmdesátých let, onehdá tato výprava přinášela do Československa plamínek naděje, poznání, pohled ze světa, o kterém jen lidé snili a chtěli ho poznat. Když jsme na naši výpravu TKS2 vyráželi v únoru 2020, ani jsme netušili, že i v tomto budeme následovat naše předchůdce. Celý svět byl téměř hermeticky uzavřen, cestování téměř nemožné, ale nám se dařilo pokračovat dál, i když pochopitelně ne v plánovaném rozsahu,“ řekl Marek Havlíček, spoluzakladatel projektu. I díky tomu, že se v cestě pokračovalo dále, mohli diváci Prima ZOOM na podzim loňského roku zhlédnout premiérový desetidílný seriál, který věrně mapuje dění během expedice.

Aktuálně je první část týmu v Džibutsku, kam cestovatelé dorazili ve druhé polovině února. „Momentálně jsme v Džibuti, kam jsme poslali auto z Petrohradu koncem roku 2020. Bylo nám potvrzeno, že do poloviny roku nebudou hranice v Asii otevřené. Zavázali jsme se všem našim podporovatelům i veřejnosti, že nepřestaneme hledat možnosti, jak jet dál. Proto jsme prověřovali všechny možné alternativy, konzultovali naše rozhodnutí s lidmi, kteří nás podpořili, a nakonec jsem poslali auto právě do Afriky, kde jsou omezení týkající se covidu minimální. Podpůrný technický tým TKS2 dorazil o dva týdny dřív, abychom společně provedli nezbytnou údržbu auta, vše prověřili, připravili auto na africký kontinent a udělali maximum pro to, abychom předešli případným poruchám.“

Expedice TKS2 odstartuje svou II. etapu již 3. března a pojede se z Džibutska do Etiopie a poté by se přes většinu východoafrických zemí měla expedice dostat až na jih Afriky, odkud je v plánu poslat auto do Jižní Ameriky. Trasa je naplánována do dvanácti zemí. Itinerář tým konzultuje s ambasádami příslušných zemí i s ambasádami České republiky v daných zemích.

„Budeme pokračovat dál v plnění našich cílů a pokračovat v expedici a jsem rád, že letos konečně budeme moci přivítat na palubě naše dočasné členy, tedy veřejnost, která nás finančně podpořila a chtěla expedici v naší Tatře zažít na vlastní kůži,“ dodává Marek Havlíček.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom