Rok od startu expedice Tatra kolem světa 2 a nová dobrodružství na obzoru

Přesně před rokem odstartoval cestovatelský projekt, který pomyslně navazuje na výpravu z konce 80. let. Tým expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) si dal totiž mimo jiné za cíl oživit vzpomínku legendární výpravy Tatra kolem světa (1987–1990). Před rokem se před pražským Rudolfinem se členy TKS2 loučil a šťastnou cestu jim přál i Stanislav Synek, člen celé výpravy TKS1, který se stal patronem expedice „druhé generace“.

„Byla to jedna z největších výzev nejen v mém životě, ale prakticky pro celý svět. Na naši výpravu jsme se vydali, abychom vzdali hold výpravě z konce osmdesátých let, onehdá tato výprava přinášela do Československa plamínek naděje, poznání, pohled ze světa, o kterém jen lidé snili a chtěli ho poznat. Když jsme na naši výpravu TKS2 vyráželi v únoru 2020, ani jsme netušili, že i v tomto budeme následovat naše předchůdce. Celý svět byl téměř hermeticky uzavřen, cestování téměř nemožné, ale nám se dařilo pokračovat dál, i když pochopitelně ne v plánovaném rozsahu,“ řekl Marek Havlíček, spoluzakladatel projektu. I díky tomu, že se v cestě pokračovalo dále, mohli diváci Prima ZOOM na podzim loňského roku zhlédnout premiérový desetidílný seriál, který věrně mapuje dění během expedice.

Aktuálně je první část týmu v Džibutsku, kam cestovatelé dorazili ve druhé polovině února. „Momentálně jsme v Džibuti, kam jsme poslali auto z Petrohradu koncem roku 2020. Bylo nám potvrzeno, že do poloviny roku nebudou hranice v Asii otevřené. Zavázali jsme se všem našim podporovatelům i veřejnosti, že nepřestaneme hledat možnosti, jak jet dál. Proto jsme prověřovali všechny možné alternativy, konzultovali naše rozhodnutí s lidmi, kteří nás podpořili, a nakonec jsem poslali auto právě do Afriky, kde jsou omezení týkající se covidu minimální. Podpůrný technický tým TKS2 dorazil o dva týdny dřív, abychom společně provedli nezbytnou údržbu auta, vše prověřili, připravili auto na africký kontinent a udělali maximum pro to, abychom předešli případným poruchám.“

Expedice TKS2 odstartuje svou II. etapu již 3. března a pojede se z Džibutska do Etiopie a poté by se přes většinu východoafrických zemí měla expedice dostat až na jih Afriky, odkud je v plánu poslat auto do Jižní Ameriky. Trasa je naplánována do dvanácti zemí. Itinerář tým konzultuje s ambasádami příslušných zemí i s ambasádami České republiky v daných zemích.

„Budeme pokračovat dál v plnění našich cílů a pokračovat v expedici a jsem rád, že letos konečně budeme moci přivítat na palubě naše dočasné členy, tedy veřejnost, která nás finančně podpořila a chtěla expedici v naší Tatře zažít na vlastní kůži,“ dodává Marek Havlíček.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

redakce Prima Zoom

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom