Výprava Tatra kolem světa 2 vystoupala až na samotnou „nebeskou střechu“

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) je na cestě už více než půl roku, za tu dobu se cestovatelům podařilo i přes „nepřízeň“ v podobě nového typu viru zažít mnohá dobrodružství a poznat nespočet míst. Každá cesta nás něco učí a má nás někam dovést. Kam zavedla partu dobrodruhů v posledních několika dnech, tak o tom si právě zde můžete přečíst.

Po návštěvě druhého největšího města Íránu (Mashhad) se parta cestovatelů z expedice TKS2 přesunula ke břehům největšího bezodtokého jezera, tedy ke Kaspickému moři. Zde strávila noc a po několika nechtěných hltech slané vody se tým pomalu přesouvá do hor v provincii Mázandarán, kde je jejich doslova styčným bodem vrchol hory Alam-Kuh. Než se na jeho vrchol výprava dostala, musela si projít nejednou zkouškou.

Po odbočení z města se silnice začaly měnit na nezpevněné cesty, po kterých mnoho vozidel očividně nejezdí. A protože hora Alam-Kuh patří ke „třemtisícovkám“, cesty začaly nejdříve pozvolně stoupat a postupně se proměnily na strmé kopce plné zatáček a serpentin. Expediční Trajda (T815) neměla problém vyjet do kopců a díky nanotechnologiím přidaným do nafty jí ani kyslík nechyběl. Náročnější jízdu do kopců pociťovali kameramani týmu – Eva a Jirka, kteří jeli v Bludičce – obytný vůz s náhonem pouze na předek, některé úseky cesty byly skutečně prudké. Bod zlomu přišel zhruba v polovině cesty Alamut SeHezar Rd., kdy se pod kola Bludičky dostal velký kámen, který se zaklínil před zadním kolem a Bludička si na něm tak nějak „ustlala“ a nechtěla tedy jet dál. Díky heveru, lopatě a několika šikovným rukám se po pár minutách Bludička opět dravě žene do kopců.

Před setměním tým TKS2 parkuje oba své vozy na nádherném místě kousek od horského sedla Alam-Kuh ve výšce téměř 3 200 m. n. m. Jsou nad mraky, obloha je tyrkysově modrá a je to půl roku, kdy expedice odstartovala z Máchova kraje. Nejen po dni náročném na přejezdy si cestovatelé udělali menší oslavu, během které se kochali kouzelnými výhledy na vrcholky okolních hor. Tahle podívaná ale netrvala dlouho, v horách se počasí může změnit z minuty na minutu, a tak tomu bylo i v tento den. Než se nad ohněm ugriloval jehněčí hřbet, byly Trajda i Budička včetně celé posádky pohlcena do děšťových mračen.

V noci teploty klesly ke čtyřem stupňům a část posádky se tedy raději ze střešních stanů přesunula dovnitř Trajdy, kde se dá rozložit postel.

Velké poděkování patří všem partnerům, dočasným členům i fanouškům projektu, a to od celého týmu TKS2.

Za tým TKS2, Kateřina Božková

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom