Barva na znehodnocování bankovek zachraňuje nosorožce

Co mají společného zlato, platina a roh nosorožce? Obchoduje se s nimi jako se vzácnými materiály.

A možná, že někoho překvapí, že nejdražší z této trojice je roh nosorožce. Na černém trhu se cena pohybuje až v závratné výši 133 dolarů za gram. Centrum černého obchodu s rohy nosorožců se přesunulo z Číny do Vietnamu a předpokládá se, že dnes již více než 50 % obchodu s touto surovinou organizují vietnamské gangy. V Jihoafrické republice zahájili novou éru ochrany nosorožců – chemicky znehodnotí rohy živých nosorožců a navíc je obarví barvou na ochranu bankovek.

Bílý nebo černý nosorožec ?

Rozdíly mezi černým a bílým nosorožcem nemají nic společného s barvou. Označení „Bílý nosorožec“ vzniklo omylem. Holandští osadníci v Jižní Africe nazývali nosorožce „Weid mond rhino“, což znamenalo „Nosorožec se širokou pusou“. Britští kolonizátoři slyšeli slovo „Weid“ jako „White“, a tak vznikl název „Bílý nosorožec“.

Černý nosorožec

Nosorožec je nádherný tvor a pozorovat nosorožce v divoké přírodě je nezapomenutelný zážitek. Bohužel je takový zážitek stále vzácnější. Dva africké druhy nosorožců (bílý a černý) jsou v neustálém ohrožení. Strážci národních parků se snaží držet daleko od nosorožců i běžné turisty, aby si nosorožci nezvykali na auta a byli ostražití, protože pytláci často využívají stejná auta jako turisté, aby se mohli přiblížit ke zvířatům velmi blízko. Přes všechna bezpečnostní opatření se pytláctví na nosorožcích rozmáhá. V roce 2010 bylo jen v Jihoafrické republice zabito pytláky 333 nosorožců, v roce 2011 448, v roce 2012 už 668 a za první polovinu tohoto roku 394 nosorožců!

S přibývajícím počtem bohatých lidí v Asii, roste zájem o „zázračný“ roh nosorožce, navíc se začíná projevovat i rostoucí prodej v USA, kam prášek z rohů nosorožců začaly dodávat právě vietnamské pašerácké sítě. Vlivem obchodních aktivit Vietnamců přestal být roh nosorožce vnímán jen jako lék na poruchy potence a zlepšení erekce. Dnes se propaguje jako lék proti rakovině, pro záchranu a zlepšení imunity, zvýšení schopnosti koncentrace při učení a práci a trvalé zlepšení pocitu zdraví. Tím se značně rozšířil okruh případných bohatých zájemců.

Náklady na ochranu nosorožců rostou spolu se stále se zlepšující organizací pytláků. Bez nadsázky by se dalo tvrdit, že dnes má téměř každý nosorožec ve volné přírodě svého osobního strážce. Tento trend není trvale udržitelný, a proto se hledají nové netradiční cesty, jak nosorožce ochránit.

Ed a Lorinda Hernovi z jihoafrického Kruersdorpu, spolu s veterinářem Charlesem van Niekerkem přišli s metodou znehodnocení rohu nosorožce barvou pro označování bankovek. Jak je obecně známo, tato barva nejde smýt vodou, mýdlem, ani alkoholem. Metoda umožňuje obarvení nejen povrchu rohu, ale i vnitřních částí. Roh je tak z hlediska obchodu s rohovinou neprosto nevyužitelný. Roh nosorožce nemá žádnou kostěnou oporu. Skládá se z keratinu, podobně jako nehty a vnitřní struktura připomíná pevně slisovaná vlasová vlákna. Díky tomu může být roh nosorožce „znehodnocen“ barvou naprosto bez vedlejších účinků pro samotné zvíře a navíc na první pohled neviditelně.

Nic ovšem není tak snadné, jak na první pohled může vypadat. Ochrana jednoho nosorožce touto metodou stojí téměř 900 USD. Nosorožec se musí uspat, musí se provézt obarvení a sama barva také není levná. Navíc se musí dát pytláckým gangům na vědomí, že na tom kterém území jsou nosorožci ochráněni touto metodou. Přesto musí ještě po nějakou dobu zůstat přítomna i fyzická ochrana nosorožců, protože se všichni obávají krvavé pomsty pytláků, kteří takto přicházejí o možnosti svých příjmů. Nesmíme zapomínat, že se pohybujeme v Africe a pytláctví je pro některé Afričany jediný možný způsob obživy. Ochrana černého nosorožce je levnější, protože je mnohem menší a nemusí se používat tolik uspávací látky.

Je mnoho metod, které se snaží nosorožce ochránit před pytláky. Jednou z nich je odstraňování rohů. S rostoucí cenou rohoviny, ale tato metoda ztrácí na efektivnosti, protože pytláci jsou ochotni zabít nosorožce i pro krátký pahýl, který po odstranění rohu nosorožcům zůstává. Neustálé monitorování nosorožců (i prostřednictvím GPS) je nesmírně nákladné, i když velmi efektivní. Národní parky, ale nemohou myslet pouze na nosorožce a jejich finanční a lidské zdroje jsou omezené. Jednodušší je to u malých parků, ale u rozsáhlých národních parků jako je Krugerův národní park, Serengeti nebo Huangwe je monitorování velmi náročné. Metoda obarvení rohu může být vhodným řešením.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kapské Město + safari v Krugerově národním parku (poznávací zájezd) Prožijte s námi 9 úžasných dní v Jižní Africe. Náš průvodce vám představí kosmopolitní Kapské Město, Mys Dobré naděje, ochutnáte víno na jedné z nejstarších vinic a pak už vyrazíme na safari v Krugerově NP, přespíme 2 noci v soukromé rezervaci, kde vyrazíme pěšky do buše, projedeme safari ve voze 4x4 a jako bonus si prohlédneme nádherný Blyde River Canyon. Garantovaný odlet: 5. 11. 2019 Cena včetně letenky: 68 900 Kč

Putování Mexikem Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Cena včetně letenky: 75 500 Kč

Safari v Ugandě – Objevte s námi téměř neznámou africkou krásku Safari v Ugandě patří do kategorie "unikátní". Špatné cesty drží masovou turistiku od Ugandy daleko a paradoxně je to dobře pro milovníky Afriky a divoké přírody. Pokud se vydáte do Ugandy nejen za gorilami, je naše safari v Ugandě výbornou možností spojit poznání několika národních parků se setkáním s gorilami, Uganda vás uchvátí a budete se sem rádi vracet. Cena včetně letenky: 79 900 Kč

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom