Už jste někdy zkoušeli singltrek na dvoukole?

Vyrazit s dvoukolem na singltrek mě nikdy nenapadlo. Ne, že by to nebyl dobrý nápad, ale dvoukola běžně v bike centrech nepůjčují a zatím jsem ani neviděla nikoho, kdo by se o podobnou, značně adrenalinovou aktivitu, pokoušel.

Byl začátek ledna a sluníčko se konečně vrátilo na novozélandskou oblohu. Poslední týden jen pršelo, a tak jsme se s kamarádkou rozhodly, že je ideální čas prozkoumat vinné sklípky oblasti Nelson na kole. A protože bylo k dispozici dvoukolo, přišlo nám to jako ideální volba. Budeme si moci povídat i při přesunech mezi sklípky a lépe tak hodnotit ochutnané víno.

Pijte víno a jezděte na kole

Nový Zéland se od České republiky odlišuje mimo jiné také v oblasti zákonů ohledně pití vína a jezdění na kole. Zatímco v České republice je to zakázané, na Novém Zélandu vás k tomu dokonce navádějí. Tak například v oblasti Marlborough dostanete medaili, pokud objedete alespoň, tuším že 7 vinných sklípků, a ve všech se zúčastníte ochutnávky. Důležité je, abyste je objeli na kole, jinak váš nárok na odměnu zaniká.

Už jen půjčování kola bylo zážitkem nejen pro nás, ale také pro zaměstnance půjčovny a všechny, co šli právě kolem. Ačkoli to bylo po ránu a my byly relativně svěží, koordinace na kole nám dělala značný problém. Dostaly jsme se dokonce na FB stránky dané půjčovny – ne, že bychom působily reprezentativně, spíš tam nikdy neměli nikoho tak nešikovného, komu by to ještě ke všemu přišlo vtipné.

Cestou necestou

Když jsme se tedy dostaly přes problém nasednout a rozjet se, dodaly jsme si kuráže a vyrazily směr Rabbit Island. Přes tento ostrov měla vést cyklostezka, ale protože obě upřednostňujeme MTB trasy před cestami po silnici, zavítaly jsme do lesa.

Tam jsme si všimly začátku singltreku a spíše s nadsázkou, než že bych to myslela vážně, jsem prohlásila, že singltrek si necháme až na cestu zpátky. A tak jsme pokračovaly dál, vstříc vinným sklípkům.

Vítr, hymna a náročný terén

Celý den se vyvíjel dle našich představ. Počasí bylo krásné, sice trochu foukalo, ale i s bočním větrem jsme se postupně naučily na dvoukole pracovat. Zapěly jsme si československé hitovky a píseň Kaskadér se stala naší hymnou.

Snad za to mohlo krásné počasí, skvělá společnost či báječné víno, ale po cestě zpátky jsme skutečně zavítaly zpět na Rabbit Island a rozhodly se jet jinou, neznačenou cestou. Nedošlo nám, kolik je hodin a že bychom měly pospíchat na poslední trajekt. Užívaly jsme si cestiček přes kameny, kořeny, hlínu a bahno, až jsme se opět objevily přes oním singltrekem.

Bojujeme o život v ostrých zatáčkách

Braly jsme to jako znamení a rozhodly se to zkusit. Víno nám dodalo odvahy, a tak jsme se pustily do ostrých zatáček porostlých vysokými kořeny, o které jsme občas zavadily různými částmi našeho bicyklu. Zřejmě není konstruováno do těchto podmínek.

Několikrát jsme si myslely, že to neustojíme, nebo že se kolo musí rozlomit, protože zatáčky byly opravdu ostré a mnohdy jsme se do nich nevešly a musely vyjet do lesa, těšně minout kmeny urostlých stromů a vrátit se zpět na úzkou cestičku.

Moc jsme si to užily, hodně se u toho nasmály i nabály a ani nevím, jak jsme singltrek dokázaly přežít bez větší úhony. Byl to vskutku adrenalinový zážitek se vším všudy.

Den jako z pohádky

K trajektu to byl ještě kus a docela jsme se zapotily, protože se nám již nepodařilo najít zpevněnou cestu. Měly jsme opravdu štěstí, protože jsme dorazily přesně ve chvíli, kdy probíhalo nalodění posledních pasažérů na trajekt.

Rychle jsme se k nim přidaly a nechaly se převézt zpět. Toho dne to byl poslední trajekt, takže nás štěstí provázelo skutečně celý den. Pak už nezbývalo nic jiného, než vrátit kolo a dostopovat zpět k naší dodávce Julče, kde jsme si slavnostně připravily smažák na plynovém vařiči a ukončily tak povedený den.

Jaké závěry vyvozuji z našeho zážitku? Singltrek na dvoukole je zkušeností na celý život, který doporučuji absolvovat pouze velmi opatrně. Vinné sklípky v oblasti Nelsonu nabízely výborné ochutnávky a přítomnost pouze hrstky turistů dokreslovala pohodovou atmosféru této části Jižního ostrova.

Populární filmy na Prima Zoom