Oáza klidu uprostřed rušného lyžařského střediska Verbier

Švýcarsko nebývá pro našince nejobvyklejší lyžařskou destinací – může za to především velká vzdálenost od České republiky a vysoká cenová hladina. Pokud se však rozhodnete do země hodinek a sýra vyrazit a utratit nějaký ten frank, čekají na vás majestátní hory, skvěle vybavené lyžařské areály a když budete mít trochu štěstí, také haldy sněhu.

Verbier leží ve švýcarském kantonu Valais, nedaleko francouzských hranic. Z České republiky je to tedy celkem kus. Nejjednodušší je vyrazit autem, autobusem nebo letadlem. Některé letecké společnosti dokonce nabízí přepravu lyží zdarma a pokud si koupíte letenky dostatečně dopředu, nemusí být ani drahé. Cesta autem je o něco delší, ale celou cestu frčíte po dálnici, takže to celkem utíká.

Proč si vybrat Verbier?

Lyžařská oblast Verbier patří do Čtyř údolí (4 Vallées), skipas si tedy můžete koupit buď na oblast Verbier nebo na všechna údolí. Rozdíl v ceně je zanedbatelný.

Proč jsou 4 Údolí tak populární? Jde o jedno z největších freeridových středisek – je tu několik žlutých sjezdovek, které se neupravují a vedou rozhlehlými pláněmi, strmými stěnami a místy, kam by měl zavítat pouze zkušený lyžař. Pádů lavin se zde bát nemusíte, neboť se tyto sjezdovky každodenně kontrolují a hlídají. Samozřejmě je však lepší být připraveni na všechno.

Milujete freeride? Nebudete vědět, co dřív sjet

Pro milovníky opravdového freeridu je tu tolik sjezdů, že si budete připadat jako v ráji. Jízda mimo sjezdovku je velmi populární a je zde povolená, takže se nemusíte bát, že by vás někdo zastavil a chtěl vám vzít permanentku, jak to v jiných alpských destinacích mnohdy bývá.

Vždy je však základem lavinové vybavení a znalosti lavinové záchrany. Report o riziku pádu laviny je každodenně vyvěšen u lanovek.

Střediska 4 Údolí mohou být během hlavní sezóny velmi vytížená. Horské vesničky jsou plné bujarých turistů a pokud si chcete užít klidu a ticha, které hory většinou nabízí, může se to zdát jako velmi těžký úkol. Mám pro vás však jeden tip.

Lahodná kuchyně, venkovní vířivka a nádherné výhledy

Horské chaty, ukryty vysoko v horách – ale stále dostatečně dostupné, aby se do nich dalo dojet na lyžích jsou tím, co hledáte. U Verbier se nachází hned dvě takové. Minulý týden jsem se rozhodla, že zavítám do té, která se nachází výše – Cabane de Tortin, ležící ve výšce 2993 m n. m. Nabízí 21 míst ke spaní, nejmenší pokoj má 4 postele, nicméně pokud sem zavítáte v průběhu týdne, je velmi pravděpodobné, že získáte pokoj pro sebe (pokud jste méně než 4 osoby).

Čím je tato horská chata tak výjimečná? Nachází se opravdu vysoko a večer je odsud neskutečně krásný výhled, který si navíc můžete užít z venkovní vířivky. Také gastronomie je celkem na vysoké úrovni. Vyzkoušet můžete buď typické pokrmy kantonu Valais (fondue, crote) nebo si vyberete z jednoduchého, avšak lahodného menu – hovězí burger, kachní prsíčka, fois gras apod.

Jak se do chaty dostat?

Záleží na tom, v jakém jste rozpoložení a v jaké kondici. Teoreticky se dá nahoru dojít na lyžích z Verbier, ale na takovou cestu si vyhraďte celý den.

Pokud vás taková aktivita odrazuje nebo se nacházíte v lenivé náladě, snadno se můžete přiblížit lanovkami. V případě, že si budete kupovat skipas, doporučuju zakoupit ten, se kterým můžete vyjet až na Mont Fort, odkud dohlédnete na Matterhorn, Mont Blanc a další alpské krasavice. Na vrcholku si také můžete dát nejvýše připravované fondue v Evropě.

Návštěva takové chaty není nic levného, ale pokud se pro ni přesto rozhodnete, rozhodně nebudete litovat. Nezapomeňte si však místa rezervovat dopředu, a myslete také na počasí. V horách je krásně i když sněží a fouká, ale přišli byste o krásné výhledy a ležet ve vířivce je vždycky lepší za klidného počasí a při čisté obloze, plné hvězd.

Populární filmy na Prima Zoom