14 důvodů, proč navštívit ostrovy pacifického státu Samoa

Samostatný stát Samoa v Polynésii je místem, kde se místo alkoholu pije obřadně nápoj kawa, kde nikdy nezažili pátek 30.12. 2011, a kde 7.9.2009, v 6 ráno, začali řídit na opačné straně. Proč se tam vydat a co od Samoy čekat?

Jak to bylo s pátkem 30.12.2011 a se změnou řízení

Když se premiér Samoy Tuilaepa Sailele Malielegaoi rozhodl, že vylepší obchodní vztahy s Novým Zélandem, Austrálií a Čínou, ležela Samoa ještě v časovém pásmu UTC-10:00 (UTC-11:00). Na konci čtvrtka 29.12.2011 se země ocitla rovnou v sobotě 31.12.2017 a dostala se do časového pásma UTC+13:00 (UTC+14:00).

Jen o dva roky dříve si museli Samoané zvykat na řízení na opačné straně. Kvůli změně jízdy z pravé strany na levou, dostali residenti 2 dny volna, aby ses tím lépe srovnali.

Proč na ostrovy státu Samoa zavítat?

Důvodů je mnoho, tady jsou moje oblíbené:

1. Levná destinace

I v Pacifiku může být lacino. Samoa je poměrně levnou destinací a pokud nechcete strávit dovolenou v resortu s all inclusive, nemusíte utratit moc. Nocleh včetně snídaně a večeře seženete od 400 Kč, občas si ale budete muset pomoci smlouváním. Určitě již tušíte, že největším kamenem úrazu bude letenka z Evropy.

2. Členitý ostrov

Samoa má nejen krásné pláže, ale také husté deštné pralesy a kopce, do kterých můžete podniknout výlety. Oproti ostrovu Tonga, jehož nejvyšší hora sahá do výšky 114 metrů, Samoa má skoro velehory – nejvyšší hora Mt. Silisili měří úctyhodných 1858 m.

3. Fale

Ubytování ve fale je opravdovým zážitkem. Připravte se, že budete spát přímo na pláži na matraci v přístřešku na kůlech. Na usínání se šuměním vln a probouzení se s východem slunce nad oceánem budete ještě dlouho vzpomínat.

4. Gastronomie – očima nejedí

Ačkoli jsem byla z gastronomie trochu zklamaná, najdou se místa, kde ochutnáte čerstvé ryby a místní speciality (přestože jich není moc). Běžně však počítejte s párky, které jsou skutečně oblíbené a podávají se dokonce i na svatební hostině jako hlavní chod.

Protože jsou místní obyvatelé skutečně líní, často se vám dostane jídlo z konzervy, například špagety v tomatové omáčce dovezené z Nového Zélandu. V hlavním městě Apia jsou však místa, kde lze ochutnat poke – kousky syrové ryby, v tmavé pikantní omáčce a oka – syrové kousky ryb se zeleninou, naložené v limetce a kokosovém mléce. Oblíbila jsem si také palusami – kokosový krém s cibulí v listech taro. K nedělnímu obědu se připravuje speciální jídlo umu tradičním způsobem v zemní peci.

Nezapomeňte okusit afrodiziakální nápoj kawa (ava) z drceného kořene pepřovníku omamného (piper methylsticum). Má lehce opojné účinky, ale není návykový.

5. Zažijte opravdovou neděli

Ne nadarmo se neděle jmenuje neděle a na Samoe si toho jsou vědomi. Proto se v neděli nic nedělá, což platí i pro vás, jako turisty. Kdyby se vám náhodou zachtělo se jet někam podívat nebo se náhodou vykoupat v moři, velmi tím urazíte místní, což bych vám nedoporučovala. Připravte se dopředu na to, že v neděli se nikam nedostanete a že tento den budete nuceni relaxovat. Ono to nakonec není tak špatné.

Přečtěte si také: Jak jsem stopovala vstříc ostrovu Samoa

6. Více ostrovů

Samoa se skládá z více ostrovů a pokud máte dostatek času, navštivte jich co nejvíce. Největší jsou tři – Upolu, Savaii a Manono.

7. Způsob cestování

Hlavní ostrov Upolu je protkán relativně dobrým systémem autobusové dopravy. Již samotná jízda je zážitkem. Autobusy jsou dřevěné, nemají v oknech skla a pokud chcete vystoupit, stačí zaklepat na strop. Dokonce i stopování je příjemné a velmi snadné.

Na ostrově Savaii si lze půjčit motorku a celý ho objet. Manono ostrov nemá ani silnici, takže se zde všichni pohybují pouze po svých.

8. Koupání

Koupání je příjemné nejen v oceánu, ale i ve vodopádech, protože je zde voda příjemně chladná. Koupání v oceánu je možné pouze na některých místech, dejte si však pozor na silné proudy.

9. Surf

I na Samoe jsou surf spoty. Zjistěte si dopředu, kdy je nejlepší doba na surfování a do jaké části ostrova vyrazit.

10. Tetování není módou ale tradicí

Tetování má na Samoe důležitou roli. Nejde o módu, ale o tradici, která si vyžaduje i svůj specifický postup. Tradiční tetování vede od zad až po kolena a každý symbol má svůj význam. Důvodem, proč se místní nechávají potetovat je více. Dělají to především z tradice a pro svou rodinu, s tetováním se stávají více ceněnými v rámci rodiny i vesnice.

Tetování není povinnost, každý si může zvolit, zdali tento rituál podstoupí nebo ne. Aplikace je totiž velmi bolestivá, poněvadž se provádí tradičním způsobem.

Černý inkoust je vyroben ze spálených skořápek tungovníku moluckého a „jehla“ se skládá z kousku bambusu nebo jiného lehkého dřeva, na jejímž konci je přivázaný ostrý kus želvoviny, kterým se tetuje.

11. Lidé

Jedna z mála destinací, o které mohu tvrdit, že stojí za návštěvu už jen kvůli místním obyvatelům. Jsou milí a usměvaví, chechtají se až se za břicho popadají a jejich pohostinnost nezná mezí.

Jsou však místa, kterým je lepší se vyhnout. A samozřejmě jako všude po světě i tady se vás patrně budou snažit okrást, ale v porovnání s jinými zeměmi, které jsem navštívila, je toto úplný ráj. Pokud tedy nepočítám, jak po mě házeli kameny a mačetou. Ale to bylo v oblasti, o které jsme věděla, že turisty tam nemají v lásce.

12. Svatba

Samoané jsou velmi milými a vřelými hostiteli, takže se vám klidně může stát, že budete přizváni na svatbu. Já se k jedné přichomýtla na ostrově Upolu a velmi jsem si to užila, teda až neustále dorážení místních mužů a projevování jejich náklonnosti. Naštěstí zůstali jen u slov.

13. Matriarchát

Ještě stále zde můžete sledovat pozůstatky matriarchátu. Fale většinou uklízí muži, které často potkáte i v kuchyni (ne opřené o stůl s lahváčem v ruce, ale s pánvičkou v ruce u plotny). Za pobyt platíte vždy ženám.

14. Sport – rugby, kriket, volejbal

Rugby je na Samoe nejpopulárnějším sportem. Najdete zde 120 klubů, což je na přibližně 195 000 obyvatel slušné číslo. Momentálně je Samoa 17. na světovém žebříčku, což je pro tak malou zemi opravdový úspěch. Běžně uvidíte Samoany hrát i kriket a volejbal. Pokud vás tyto sporty baví, nebojte se k místním připojit a zahrát si s nimi.

Populární filmy na Prima Zoom