30. prosince 2018 06:00

V Indii začaly opice zabíjet lidi. Nejprve kojence, teď dospělou ženu

V indickém městě Agra se během druhé poloviny listopadu odehrály dva útoky opic na lidi, které byly smrtelné. Co se to tam děje?

Opičí útoky

Prvním případem bylo úmrtí teprve dvanáctidenního dítěte. Opice ho vytrhla z náručí jeho matky, odnesla si ho bokem a pak ho zabila. Druhý případ se týden 58 leté ženy, která vyšla na předměstí Agry z domu – napadla ji skupina opic a žena zraněním podlehla. Ztratila při útoku tolik krve, že jí už lékaři nemohli pomoci.

Místní jsou rozezlení, protože proti stále častějším útokům opic nemohou nic dělat; pokud by proti nim jakýmkoliv způsobem zakročili, hrozilo by jim vězení – opice jsou totiž považovány za chráněné zákonem z roku 1972. Poté, co byla zabita výše uvedená žena, shromáždili se místní z části Agry, kde k útoku došlo, aby se pokusili prosadit zrušení tohoto zákona – respektive vyjmutí opic z tohoto nařízení.

Nedá se totiž ani říci, že by byly ohrožené; jen v Agře jich žije nejméně 25 tisíc. Lidé si stěžují, že jim přemnožené opice komplikují život, jsou agresivní a nyní s dokonce naučili, že někteří lidé se jim nedokáží ubránit – je jasné, že se místní bojí, že smrtelných útoků bude ještě přibývat.

Kam s nimi? Opice chránit, zabít nebo přemístit?

Obyvatelé Agry se přitom už nejméně deset let snaží prosadit, aby se směly opice chytat a přemísťovat do zalesněných oblastí, kde žily původně, případně, aby je město začalo sterilizovat. Zatím však byly obě snahy marné, úředníci jsou příliš nepřizpůsobiví a nedokáží na požadavky obyvatel reagovat. Útoků opic na lidi ale přitom každý den přibývá – denně dojde minimálně k pěti případům, kdy opice lidi pokoušou. Podle místních aktivistů zašla v některých částech Agry situace tak daleko, že se ženy a děti obávají vycházet samy z domů.

Lidé, kteří jsou opicemi napadaní, dokonce nedostávají ani žádné kompenzace, zákony to nedovolují. Místní mají v současné době v podstatě jedinou naději. Protože sami nemohou nic změnit a zdá se, že na jejich životech jejich úřadům moc nezáleží (k útokům dochází převážně v těch nejchudších částech Agry), věří, že změna nastane teprve tehdy, až dojde ke smrtícímu útoku opice na nějakého zahraničního turistu. Poprask, který by se strhl, by místní vládu podle aktivistů přiměl k tomu něco konečně udělat – a snad by to pomohlo nejen turistům, ale také místním... Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom