31. ledna 2014 06:00

Tři plus jeden důvod, proč je zimní olympiáda lepší než letní

Je to naprosto nespravedlivé, ale je to tak: letní olympijské hry jsou mnohem oblíbenější než ty zimní.

Příčin je spousta: ty letní jsou třeba víc sexy, protože se sportovci víc odhalují. Také se na nich objevují opravdu masové sporty, které lákají sponzory s hromadami peněz. A samozřejmě jsou tradiční – v antickém Řecku se na olympiádách pochopitelně nesoutěžilo ve skocích na lyžích.

My si ale myslíme, že zimní olympiády jsou přes to všechno mnohem lepší. A máme k tomu své důvody!

1) Na zimních olympiádách se nepodvádí

Je to pitomá tradice, ale už je to tak: čím dál víc sportovců nedostane své medaile rovnou na hrách, ale až po nich – když se těm, kdo vyhráli podvodem, medaile odeberou a přerozdělí těm méně úspěšným. Počet sportovců, kteří zneužívají drogy a různé další zakázané látky, neustále roste. Tak třeba na posledních letních olympijských hrách (Londýn 2012) byly drogy prokázány 15 sportovcům.

Zato na posledních zimních hrách byly nelegální látky objeveny jen u jediného atleta! Pokud byste si mysleli, že se jedná jen o náhodu, rádi přihodíme jako důkaz i údaje z předminulých olympiád: letní olympiáda v Pekingu 2008 – 18 případů vs. zimní olympijské hry v Turíně roku 2006 – jeden jediný skandál.

Čím to? Velký vliv má samozřejmě to, že v létě stačí atletovi většinou jen tenisky a zbytek už musí ovlivnit pomocí ne tak zcela povolených látek. Zato v zimě si musí sportovec opatřit velmi drahou a náročnou výstroj. Lyžařské boty, lyže, brusle, speciální dresy na bruslení nebo cokoliv dalšího – to všechno jsou technické vychytávky, které mají na výkon stejně velký vliv. Není divu, že sportovci si pak místo drog dají už jen něco ledově namraženého a jsou spokojení…

2) Zimní olympiády jsou úžasně moderní

Už jsme to naznačili v minulém bodu: letní olympiády jsou v podstatě strašně primitivní. Soutěže se prakticky 2500 let nezměnily: běhá se pořád stejně. A jestli teniska vypadá krapet jinak než v antickém Řecku, je vlastně fuk – protože stejně vyhrají Keňané, kteří celý život běhají bosí…

Teprve v zimě si opravdu připadáme jako v 21. století. Stačí se podívat na pár sportů a člověk má jasno: rychlobruslaři ve svých futuristických kombinézách, hokejisté se stále lehčí a přesto pevnější výstrojí anebo bobaři, kteří se prohánějí na strojích z kompozitních materiálů, jež se před pár lety využívaly jen ve vesmírném výzkumu.

To má samozřejmě i druhou stranu: zimní olympiády jsou také výrazně nákladnější. Všechny ty drahé hračky a vychytávky něco stojí – a ze zimních olympiád dělají spíš klub bohatých a vyvolených…

3) Zimní olympiády jsou extrémně adrenalinové – a nebezpečné

Přiznejme si to: na letních olympiádách se bojíme maximálně tak o to, že náš favorit nedopadne dobře, anebo že mu nevyjde dopingový test. Přinejhorším si někdo vyvrtne kotník anebo si v olympijské vesnici přivodí nějakou sexuálně přenosnou chorobu…

To v zimě jde opravdu o hodně – a často i o životy. Většina sportovních klání se odehrává na povrchu, jemuž se jinak vyhýbáme a moc dobře víme, proč. Sníh a led v kombinaci s šílenou rychlostí vedou k opravdu extrémnímu riziku. Nejrizikovějšími sporty jsou boby, saně a pochopitelně lyžování, ale ani takový lední hokej není sport, který by nezanechával následky – stačí se podívat na chrup hokejistů.

A teď vážně: statisticky jsou moderní a zimní olympijské hry, co se týká počtu úmrtí, prakticky vyrovnané. Na letních hrách zemřeli tři sportovci, na zimních čtyři. Velký rozdíl je ale v příčinách smrti. V létě šlo ve všech třech případech o následky přehřátí, kdy si za to mohl sportovec sám. Zato v zimě se umíralo na: přejetí sněhovou rolbou, náraz do stromu a pak dvakrát na saních.

4) Je tam krasobruslení!

Už jen přítomnost tohoto sportu by bohatě stačila na to, aby pro nás zimní olympiáda byla lepší než ta letní. Proč?

Tak třeba to vlastně ani není pořádný sport – vítěze neurčí jednoznačně nejlepší čas nebo nejdelší skok, ale porota, která hodnotí, jak moc se jim líbí ten který výkon. Představte si, že by se takhle hodnotil třeba hokej… A stejně: přestože jde vlastně spíš o umění, tak se krasobruslení na olympijské hry dostalo a nevypadá tam vůbec trapně.

Naopak. Navíc je krasobruslení nejvíc sexy sportem zimních olympiád, třeba jen kvůli odhalujícím sukénkám krasobruslařek a těsně obepnutým dresům mužů. Je v něm všechno:

Děsivé pády:

Třímetrové skoky a dokonce i salta:

Striptýz a svaly:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky zima Olympijské hry Letní olympijské hry hokej sport Zimní olympijské hry Starověké Řecko Letní olympijské hry 2012 Letní olympijské hry 2008

Populární filmy na Prima Zoom