24. července 2018 06:00

Smrtící stíny legie Condor děsily Španělsko

Prologem k druhé světové válce v Evropě byla španělská občanská válka. Během ní se střetli nejen španělští republikáni s frankisty, ale také vojáci a zbraně tehdejších nepřátelských mocností.

Na straně frankistických nacionalistů bojoval kontingent vojáků, kteří nosili uniformy střihem podobné španělským, na svých strojích měli frankistické znaky, ale mluvili německy. Byli to příslušníci nechvalně proslulé nacistické legie Condor.

Jednotka dobře posloužila generálu Francovi při jeho převratu, zároveň si však německá Luftwaffe, Wehrmacht i Kriegsmarine mohly vyzkoušet své nejnovější zbraně v ostrém boji. Například později za války hojně využívané stíhací Messerschmitty Bf 109 nebo bombardovací Dorniery Do 17 či Junkersy Ju-87 a Heikely He 111 si svůj bojový křest odbyly právě na španělském nebi.

Německé angažmá v konfliktu odstartovala Francova žádost adresovaná Hitlerovi 23. července 1936, ve které po něm chtěl transportní letouny Junkers Ju 52. Franco je potřeboval na přepravu svých vojáků z Maroka do Španělska, aby mohl naplno začít boj proti republikánské vládě. Hitler vycítil příležitost a žádosti vyhověl. Tak začala operace Feuerzauber. K Francovi ihned putovalo na dvě desítky Ju 52 a několik stíhacích He 51 na jejich ochranu i s vybavením a personálem. Nicméně platil striktní zákaz zapojovat se do bojů mezi frankisty a republikány.

Tenhle wolfram se bude hodit!

Hitler a jeho generálská suita v onu chvíli nemysleli ani tak na testování nových zbraní, jako spíše na španělské nerostné suroviny, kterých Německo nemělo nadbytek. Spřízněný fašistický režim se mohl v tomto ohledu velmi hodit. Navíc by to znamenalo získat dalšího potencionálního spojence proti Francii, a to přímo na její hranici. Pokud by ovšem frankisté prohráli, s velkou pravděpodobností by mocensky uspěli španělští komunisté. U několika letadel Ju 52 tedy nemělo zůstat...

Němci konali rychle a ještě v červenci 1936 vytvořili společnost Sociedad Hispano-Marroqui de Transportes Tetuan-Sevilla (HISMA). Ta měla monopol na dodávky německých zbraní i materiálu frankistům, stejně jako vývoz německého zboží do Španělska a dovoz španělských nerostných surovin. HISMA byla později nahrazena společností Rohstoff und Waren Einkaufsgesellschaft (ROWAK). Nebylo nijakým tajemstvím, že celý tento byznys byl pro Německo i ony společnosti velmi výhodný. HISMA začala také organizovat transporty německých dobrovolníků do Španělska.

Jak vycvičit frankistu

Letouny a personál poslané na žádost Franca dorazily k adresátovi 5. a 7. srpna a do poloviny října přepravily z Afriky do Španělska na 13 500 frankistů a 270 tun materiálu. Němečtí specialisté také ihned začali se zacvičováním frankistů. I když měli němečtí vojenští instruktoři zákaz zasahovat do bojů (to Hitler zrušil až 28. srpna), zúčastnili se náletu dvou upravených transportních Ju 52 na přístav Málaga, které 13. srpna bombardovaly bitevní loď Jaime I. Tato akce je považována za začátek německé vojenské aktivity ve španělské občanské válce.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom