26. června 2023 11:31

Zrzky jsou výsledkem unikátní mutace. Mají oproti ostatním lidem řadu (ne)výhod

Zrzaví lidé jsou sice v běžné populaci poměrně vzácní, koluje o nich však spousta mýtů a legend. Jací doopravdy jsou a kde se jejich jedinečnost vzala? Proberme si několik faktů.

O zrzavých lidech se toho napsalo a namluvilo spoustu. Hodně se kupříkladu zažilo tvrzení, že zrzci nemají duši, které však vychází z komediálního seriálu Městečko South Park a rozhodně se nezakládá na žádném věrohodnějším zdroji. Lidé s tímto odstínem vlasů si však prošli diskriminací napříč celými dějinami, a to především z jednoduchého důvodu – jedná se o nejvzácnější barvu vlasů na světě, kterou se může pochlubit pouze zhruba jedno procento světové populace. Především severní a západní Evropa je na toto zbarvení bohatá a nad typicky zrzavými Iry ještě dominují Skoti s celými třinácti procenty zrzavých lidí.

Čtěte více: Proč mají muži bradavky? Podle sexuologů nejsou k ničemu

Genetika a zrzavost

Kde se zrzavá barva vlasů vlastně vzala? Původ je samozřejmě v genetice, konkrétně v genu MC1R a následné vyšší produkci pigmentu feomelaninu. Necelá polovina populace má jeho zmutovanou verzi ve své genetické výbavě, a tak pokud se u obou takto obdařených rodičů projeví právě tato varianta, zrzavost je na světě. A nejde přitom jen o samotnou barvu vlasů, současně s tím je spojen i vyšší výskyt pih a světlejší odstín pleti – jelikož tyto faktory ovlivňuje tentýž gen, vyskytují se obvykle pospolu.

Ovšem pozor, tím genetická specifika zdaleka nekončí. Většina zrzků je totiž také levorukých a oproti zbytku populace výrazně náchylnějších na bolest spjatou s tepelnými změnami, zároveň však zrzavé ženy lépe snášejí mechanickou bolest například po píchnutí špendlíkem. No a teď si vyberte! Každopádně je však potřeba více anestetik k uspání zrzavých lidí během operace, což lékařům obvykle několik vrásek na čele přidělá.

Unikátní barva

Takže jak vidíte, vše má své pro a proti. Zrzci si sice díky své jedinečnosti musejí v životě leccos přetrpět, jejich genetická výbava je však v mnoha ohledech natolik zajímavá, že by si leckdo přál být jedním z nich. A pro dámy to platí obzvláště – celá řada výzkumů totiž zmiňuje zrzavé ženy jako velmi atraktivní pro většinu mužů. Není tedy třeba se obávat postupného mizení zrzků a zrzek – ačkoli zrzavost není geneticky dominantní, nejedná se o nevýhodu, jež by svým majitelům škodila. I tahle barva vlasů prostě má leccos do sebe a její budoucnost by tedy měla být růžová. Tedy, ehm, zrzavá.

Zdroj: The University of Edinburgh

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom