Žraločí tornádo vs. realita: Tropické bouře na žraloky působí, jejich reakce se výrazně liší
Mohou zabijáčtí žraloci opravdu doletět až na mělčinu a ohrožovat tam nic netušící lid? Přestože se nám zábavné filmy snaží takovou představu podsunout, realita žraločího chování během hurikánů je úplně jiná.
Populární a zároveň velmi bizarní filmová série Žralokonádo (či také Žraločí tornádo, v originále každopádně Sharknado) stojí na atraktivní premise: Jak velkou neplechu mohou napáchat žraloci, kteří se kvůli oceánské bouři dostanou na pevninu? Tvůrcům této série se nejen podařilo si uvědomit absurditu takového nápadu a náležitě jej využít dle bohaté tradice filmových braků, nýbrž zakomponovat i nejobávanější obyvatele oceánů, z nichž máme hrůzu minimálně od poloviny 70. let, kdy Steven Spielberg svými Čelistmi proměnil Hollywood. Jenže jak by vypadalo Žralokonádo ve skutečnosti?
Není žralok jako žralok
Tým kanadských a amerických výzkumníků zkoumal, jak se různé druhy žraloků chovaly v případech velkých tropických bouří, konkrétně hurikánů Matthew (v roce 2016) a Irma (o rok později). Vědci označili skupiny žraloků tygřích, žraloků bělavých, žraloků vouskatých a kladivounů velkých a následně sledovali jejich chování před, během a po odeznění hurikánu.
Žraloci tygří se během hurikánu Matthew ukázali jako nečekaní kliďasové: zůstali v mělkých pobřežních vodách a jejich tamější populace se po odeznění bouře zdvojnásobila. „Bylo fascinující sledovat, že se velcí žraloci tygří nesnažili uprchnout, ani když bylo oko hurikánu přímo nad nimi. Vůbec to s nimi nehnulo a poté, co bouře odezněla, se jejich počty dokonce ještě zvýšily. Máme podezření, že žraloci tygří dovedli získat spoustu potravy ze zvířat, která v bouři uhynula,“ neskrýval úžas docent Neil Hammerschlag, odborník na mořskou ekologii, který se na výzkumu podílel.
Čtěte také: Jak zařídit, aby vás nepokousal žralok? Držte se jednoduchých pravidel
Zato zbylé tři žraločí druhy se během hurikánu Irma zachovaly i poznání defenzivněji: Z mělkých floridských vod prchly do oceánské hloubky, která nebývá bouřemi zasažena tak silně. Potvrdila se tak hypotéza, že menší žraločí druhy se bouřím raději vyhnou, zatímco větší jedinci se tropickým cyklónům dokážou postavit.
Změny v klimatu i chování
Důležitost podobných studií nespočívá jen v uklidnění diváků béčkových sci-fi hororů, nýbrž i v lepším pochopení, jak se budou obyvatelé podmořského světa vyrovnávat s nevyhnutelnými klimatickými změnami. Například množství hurikánů se s teplejším klimatem bude pravděpodobně zvyšovat, takže znalost (nejen) žraločího chování je pro udržitelnost oceánského života v měnícím se světě rozhodně podstatná.
Zdroj: University of Miami / Southern Living / CNET