5. června 2018 06:00

Zachráníme planetu plastem z fritovacího oleje?

O plastech se začíná mluvit jako o zhoubě planety. Jenže na Slovensku rozsvítili světlo na konci tunelu.

Plasty, jak je neznáme

Slovenští vědci vynalezli nový druh biologicky rozložitelných plastů, na jejichž výrobu slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity (STU), který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým. ČTK o tom informovala STU.

"Tento bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů (Celsia), ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme rozkládání v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat," uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Pavel Alexy.

Tým STU spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi. Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových fólií či mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

O novém druhu bioplastu STU informovala krátce poté, co Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Opatření komise zdůvodnila snahou chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů.

STU spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. I na zmiňovaný bioplast podala patentovou přihlášku.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom