14. listopadu 2017 10:25

Vypalujete pole třtiny a zapálíte 4000 let starý chrám

Neopatrnost, která zničila unikátní malby.

Chrám v Peru starý kolem 4000 let v neděli vážně poškodil požár. Jedinečná historická památka s nástěnnými malbami a dalšími archeologickými cennostmi se nachází v místě Ventarrón asi 660 kilometrů severně od hlavního města Limy. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na objevitele místa, archeologa Waltera Alvu.

Stačily 2 hodiny, aby požár vše zničil

Požár zavinili pracovníci na sousedícím pozemku, kteří zapálili pole cukrové třtiny. Plameny se totiž přenesly na konstrukci chránící místo před slunečním žárem. Oheň zničil nástěnnou malbu a také keramické spojené nádoby.

"Během dvou hodin téměř všechno shořelo," řekl dnes Alva, který je ředitelem Muzea královské hrobky v Sipánu, které stojí asi 20 kilometrů od Ventarrónu. V této souvislosti si Alva postěžoval, že peruánské kulturní úřady Ventarrón v posledních letech zanedbávaly.

Chrám byl objeven teprve v roce 2007 a archeologické práce kolem něj doposud pokračují. Podle tiskové agentury Andina nástěnnou malbu, která je považována za jednu z nejstarších v Americe, poškodila roztavená umělá hmota, která na ni stékala.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom