8. července 2017 06:00

Vědci odhalili, co nejvíc přispívá k obezitě dětí

12 000 dětí jako testovací vzorek. A výsledek se dostavil.

Pokud má dítě v ložnici televizní obrazovku, nejenže naspí méně hodin, jak odhalily starší studie, ale především má výrazně větší šanci na vznik obezity.

Přišli na to britští vědci, kteří zkoumali asi 12 000 dětí. Analyzovali údaje o dětech ve věku sedmi let, které sledovali až do jejich 11 let; zkoumali přitom, jaký vliv na jejich tloušťku mají různé faktory. Tím jednoznačně nejsilnějším byla přítomnost obrazovky v místnosti, kde děti spí.

Pokud měla dívka ve věku sedmi let v pokojíčku obrazovku, měla ve věku 11 let šanci, že bude obézní o 30 procent vyšší než dívka, která měla pokoj bez televize. U chlapců je dopad obrazovky v ložnici o něco menší – pravděpodobnost vzniku obezity je u nich „jen“ o 30 procent vyšší.

Autoři práce, která vyšla v odborném časopise International Journal of Obesity přitom sledovali i mnoho jiných faktorů, od socioekonomického postavení rodiny, vzdělání rodičů, délky kojení, doby fyzické aktivity dětí a řady dalších – ale ani jediný neměl zdaleka tak silný efekt na obezitu jako pouhá přítomnost obrazovky v pokojíčku.

Vědci pochopitelně také do výzkumu zahrnuli data z doby, kdy měly děti teprve tři roky; chtěli tím ověřit, že nefunguje opačná kauzalita – tedy, že od mala obézní děti nejsou schopné najít si jinou zábavu nebo aktivitu, a tak tráví čas před televizní či počítačovou obrazovkou. Ale pečlivá analýza dat tato podezření vyvrátila – hlavním faktorem, který přispívá ke vzniku obezity u mladých, je opravdu obrazovka.

Zejména u dívek byla data o obezitě podle výzkumníků zcela alarmující, vědci tam vysledovali dokonce přímou úměru mezi tím, kolik hodin stráví děvčata před obrazovkou a jaká míra obezity se u nich projevuje. Jde o rozsáhlou vědeckou studii na tisícovkách osob, takže výzkumníci pochopitelně narazili i na výjimky zcela zdravých a štíhlých dětí, které měly v pokoji třeba dvě obrazovky vedle sebe – ale trend je podle autorů studie jednoznačný – televize způsobuje u dětí obezitu. Je v celém složitém komplexu mnoha faktorů sice jen jedním z mnoha, ale zdá se, že všechny ostatní významně propojuje a je tedy i pro lékaře a dietology silným indikátorem problému.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom