23. listopadu 2017 15:28

Vandalové poničili ústí Albeřické jeskyně

Krkonošská Albeřická jeskyně se stala cílem vandalů.

Albeřická jeskyně, respektive Bischofův lom v Horních Albeřicích, se stal terčem vandalů. Ti porušili zákaz vstupu do volného terénu v I. zóně KRNAP a prošli Bischofovým lomem, aby po sobě v jeho závěru u ústí Albeřické jeskyně zanechali stopy v podobě nástěnných maleb. Zákon porušili i rozděláváním otevřeného ohně.

Vandalové v ústí Albeřické jeskyně rozdělali oheň a vzniklými uhlíky pomalovali stěny. Zanechali na nich nápisy jako „EXPEDICE AC“ nebo „AHOJ“ a obrázky symbolizující postavy a zvířata. „Je to do nebe volající lidská hloupost,“ říká Václav Jansa, náměstek ředitele a vedoucí odboru péče o národní park. „Navíc vstup do Bischofova lomu není jen prohřeškem proti ochraně přírody, ale i záležitostí velmi nebezpečnou, kde hrozí pád kamení,“ doplnil Jansa. Vše navíc v době, kdy se zde na zimování připravují netopýři. Rozdělání ohně v ústí Albeřické jeskyně je proto obzvláště alarmující.

Kouř, resp. pozůstatek kouře, totiž může odradit netopýry nejen od vletů na zimoviště, ale i od jeho využívání během nastávající zimy. Netopýři jsou totiž v případě svých zimních úkrytů, kde „prospí“ celou zimu, velmi konzervativní. Řada z nich se celý život vrací na stejné zimoviště, někteří jedinci dokonce na stejné místo v něm. A je-li takovéto tradiční zimoviště poškozeno (například oním zakouřením po ohni), musejí vyhledat zimoviště náhradní. Zbytečně pak při tom ztrácejí energetické zásoby, které jim mohou následně chybět do jarního probouzení.

V nejbližší době bude muset Správa KRNAP poničené stěny umýt, aby se nynějšími kresbami neinspirovali další vandalové.

Text: KRNAP

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom