22. září 2017 21:04

V Evropě se objevil parazit, který může vašeho psa připravit o zrak. Navždy!

Nejprve nenápadná moucha, pak zarudlé oči a pak věčná tma. I tak může vypadat budoucnost vašeho psího miláčka.

Češi jsou i v rámci celé planety mimořádnými milovníky psů – v naší zemi najdeme psa v každé druhé domácnosti.

Psům však ve stále složitějším světě hrozí pořád větší množství rizik. Jedním z nich jsou paraziti. Moderní svět je založený na výměně informací, zboží a osob. S tím je spojené ale i riziko, že společně s lidmi a výrobky po planetě putují také stále více nebezpečné choroby. Jedna z nich, která ohrožuje jen psy, je na vzestupu nyní.

Veterináři z Velké Británie hlásí, že za poslední rok v zemi drasticky přibylo případů napadení psa velmi nebezpečným parazitem. Napadá oko a pokud není včas odhalen, může zvíře i nenávratně připravit o zrak!

Za poslední rok Velká Británie zaznamenala tři případy, kdy tento parazit zvíře napadl – všechny tři se naštěstí podařilo díky péči jejich majitelů odhalit včas a psi to přežili bez závažnějších dlouhodobých následků. Jenže podle vědců jde teprve o začátek – vlastně je to signál, že začíná problém, se kterým nebude vůbec snadné se vypořádat.

Doposud se tento parazit vyskytoval endemicky pouze v několika evropských zemích, konkrétně ve Francii, Portugalsku, Rumunsku a Švýcarsku – a i tam na velmi izolovaném území. Zdá se však, že si našel cestu, jak se rozšířit dál. Zda mu v tom pomáhá i změna klimatu, která se i v Evropě stále intenzivněji projevuje, není doposud jasné.

Jisté ovšem je, jak se šíří: s jeho přenosem pomáhá moucha, která si sedá na psí oko a klade na něj vajíčka, z nichž se pak líhnou samotní paraziti. Problém však může být ještě mnohem horší – podle zprávy parazitologa Johna Graham-Browna by totiž stejného parazita mohl přenášet i další hmyz, moucha druhu Phortica variegata – a ta by ho dokonce mohla přenést i na člověka.

Britští veterináři varují všechny pejskaře, kteří výše zmínění země navštívili, aby si u svých psích miláčků dali pozor na příznaky infekce – těmi nejvýraznějšími je zrůžovění a podráždění oka.

Graham-Brown popsal tento problém již roku 2014, kdy upozornil, že se parazit začíná šířit Evropou – a již tehdy volal po přísnějších opatřeních, aby se infekce nemohla dále rozšiřovat podobnou rychlostí. Nestalo se a následky se nyní začínají projevovat...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom