24. září 2018 06:00

Už je to tady. V čínských mateřských školách začínají učit roboti

Bílý robot bez rukou se pohybuje na malých kolečkách. A malí Číňani si zvykají na nelidského učitele.

Děti, pozdravte paní učitelku-robota

Děti v mateřské školce v Pekingu propukají v smích, když se snaží rozluštit hádanku, kterou jim dal jejich nový učitel: malý rozkošný robot s kulatou hlavičkou a obličejem v podobě dotekové obrazovky, píše agentura AFP. Asistent samostatného vyučování Keeko je vysoký 60 centimetrů a používá se již v 600 mateřských školkách v Číně. Vypráví dětem příběhy a zadává cvičení v logice. Je to robotka.

Bílý robot bez rukou se pohybuje na malých kolečkách. Jeho integrované kamery mu slouží k tomu, aby se orientoval v prostoru a dětem umožňují nahrávat videa.

V Číně již roboti doprovázejí staré lidi nebo vyučují zákony. Konstruktéři firmy Keeko sní o tom, že jejich asistenti výuky budou ve školních třídách jako doma.

V mateřské školce na předměstí Pekingu děti nábožně sledují malého učitele, jak jim dětským hlasem vypráví pohádku o princi ztraceném na poušti.

Jejich úkolem je zrekonstruovat cestu, kterou pohádková osoba ušla, a vyznačit ji na obrazovce robota. Při každé správné odpovědi reaguje Keeko s nadšením a mrká svýma očima v podobě červených srdcí.

Pohled bývalé lidské učitelky

"Dnešní výchova už nemá jen jeden smysl, s učitelem, který vyučuje, a s žáky, kteří se učí," říká Candy Siung, která se podílí na zavádění robotů Keeko do škol. "Se svou hlavičkou a kulatým tělem je tento robot opravdu rozkošný. Když ho děti vidí, hned se s ním spřátelí," dodává bývalá učitelka.

Výrobce robotů Keeko doufá, že se mu podaří rozšířit roboty nejen do čínských mateřských škol, ale i do dalších zemí Asie.

Peking dnes mohutně investuje do umělé inteligence v rámci programu Vyrobeno v Číně 2025, jehož cílem je rozvíjet výrobu nejvyspělejších technologií.

Podle Mezinárodní federace robotiky je Čína v používání průmyslových robotů první na světě: v závodech jich je na 340 000.

Čínský trh s roboty pro služby představoval loni v přepočtu 23,66 miliardy Kč. A podle pekingského ústavu ResearchInChina by měl do roku 2022 vzrůst na 127,4 miliardy Kč.

Jedna čínská firma loni dokonce představila ultrarealistické roboty, kteří umějí konverzovat, zapnout myčku nádobí a dokonce mohou mít sexuální vztahy.

Čínský vzdělávací robot iPal, vysoký jako pětileté dítě, který je založen na umělé inteligenci a který byl letos představen, následuje po Pepperu, malém androidu, který od roku 2015 prodává japonská firma SoftBank Robotics.

Avšak Sie I, ředitelka mateřské školky, kde se roboti testují, soudí, že bude třeba ještě hodně času, než roboti nahradí učitele z masa a kostí.

"Abyste mohli učit, musíte být schopni interakce, lidského přístupu, vizuálního kontaktu, výrazu tváře. Nejde jen o jazyk nebo obsah," říká.

Roboti Keeko, kteří stojí v přepočtu 33 000 Kč, tedy asi jako měsíční mzda učitele v mateřské školce, mají podle Sie I přece jen své výhody. "Víte, co se mi na robotech líbí? Jsou citově stabilnější než lidé," říká s úsměvem.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom