30. dubna 2018 06:00

Umělá inteligence řeší záhadu vraha Zodiaca. Učí se myslet jako on

Stane se umělá inteligence vrahem? A nebo vraha odhalí?

Zodiac – vrah slavného jména

Jméno je slavné, ale kdo se za ním skrývá? Během jeho řádění v šedesátých letech dvacátého století zemřelo jeho rukama určitě 5 osob, ale možných obětí je až 37!

Celou dobu, co vraždil, posílal policie velmi podivné a záhadné zprávy, některé také odeslal místním novinám v Kalifornii. V nich popisoval částečně své motivy a pomocí hádanek a náznaků naznačoval svou identitu. Využíval přitom šifry i také abstraktní symboly – tomuto kódu se říká Z340 a dodnes nebyl rozluštěn.

V sedmdesátých letech se zabíjením z neznámých důvodů přestal, ani tak se ale nepodařilo odhalit jeho identitu. Podezřelých byly desítky, ocitli se mezi nimi i někteří z vyšetřovatelů, ale před nedávnem dokonce i americký senátor a bývalý prezidentský kandidát Ted Cruz. Jen pro přesnost: to je samozřejmě naprostý nesmysl, Cruz je příliš mladý na to, aby mohl být tímto slavným vrahem.

Nové vzorky DNA

Záhada nedává spát lidem ani dnes; pozornost Zodiakovi věnují filmaři, amatérští detektivové i profesionálové ve svém volném čase. Sanfranciská policie případ v roce 2004 uzavřela a začátkem roku 2007 opět otevřela. V roce 2013 pak ohlásila, že byla zajištěna dokonalejší částečná DNA Zodiaca než ta, kterou měli kriminalisté z roku 2002. Zodiac je dodnes vyšetřován FBI, policií Vallejo, šerifem Napa okresu, šerifem Solano okresu, sanfranciskou policií a policií města Benicia, dále také policií města Riverside. Vše marné, a to přesto, že podezřelých už bylo víc než 2500 lidí.

A tam, kde selhali lidé, nyní nastupují počítače, respektive algoritmy založené na strojovém učení, jimž se nyní říká „umělé inteligence“. Specialista Keven Knight z Kalifornského informačního vědeckého institutu, který naprogramoval program, jemuž dal jméno CARMEL.

Umělá inteligence v roli kriminalisty

Tento program už se jednou osvědčil v praxi, pomáhá momentálně úspěšně s rozluštěním německého rukopisu Copiale Cipher. O tomto programu a jeho potenciálnímu úspěchu nyní vzniká dokument pro televizní kanál History Channel; na Prima ZOOM se ho pro vás pochopitelně pokusíme nakoupit, abyste ho co nejdříve viděli.

Vědci se nyní pokoušejí program naučit, aby přemýšlel stejně jako slavný sériový vrah, další kroky budou pokračovat poté. Když se stroj naučí myslet jako vrah, mohl by snadněji také rozluštit záhadné dopisy, v nichž třeba Zodiac mohl prozradit svou dosud utajovanou identitu.

Kriminalistické záhady můžete řešit i s hrdiny oblíbených detektivních seriálů na kanálu Prima KRIMI

Aby vědci dokázali stroji vnutit Zodiacovu podivnou mysl i jeho touhu ve psaní, učí ho také skládat básně. Mohou v tom pomáhat i běžní lidé – programátoři zveřejnili adresu, kde kdokoliv může zadat parametry takové básně a stroj s myslí vraha mu složí verše přímo na míru. Bohužel jen v angličtině a španělštině. Niméně pokud to chcete zkusit, máte šanci.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom