Hrozí vám brzká smrt? Jednoduchý test rovnováhy napoví
Stání na jedné noze je zdá se daleko komplexnější záležitost, než jen otázka rovnováhy. Pravděpodobnost přežití dalších deseti let po selhání v tomto testu balance podle studií totiž rapidně klesá.
Jako děti jsme na jedné noze balancovali skoro každou chvíli, v dospělosti se ovšem málokdy k něčemu takovému najde příležitost. Možná ovšem existuje důvod to změnit a balanc si aspoň jednou za čas vyzkoušet; zdá se totiž, že neschopnost rovnováhu na jedné noze udržet alespoň deset vteřin může znamenat blížící se smrt.
1 ze 6 lidí zemřel
Ne že bychom to chtěli nějak dramatizovat, rozhodně to není tak, že jeden den po devíti vteřinách stání spadnete a další den jste obratem na smrtelné posteli. Výzkum nicméně ukázal velmi zajímavou korelaci: U lidí nad padesát let se riziko, že během následujících 10 let zemřou, po selhání v desetivteřinovém testu rovnováhy zdvojnásobí. Vědci porovnávali výsledky 1 702 účastníků dlouhodobé studie probíhající mezi lety 2009 a 2020. Tito lidé byli ve věku od 51 do 75 let a z těch, co deset vteřin na jedné noze stát vydrželi, v následující dekádě zemřel pouze jediný z 22 lidských subjektů. Z těch, co úspěšně stát nevydrželi, jeden ze šesti.
Zajímavý fenomén zdá se spolehlivě zrcadlí skutečný celkový zdravotní stav jedince. Ti, co v testu stání na jedné noze propadli, měli obecně chatrnější zdraví než druhá skupina: byli obézní, trpěli onemocněním srdce, vysokým tlakem či diabetem. Předchozí studie také prokázaly, že neschopnost stát na jedné noze 20 vteřin je často spojená s mikrokrvácením do mozku nebo takzvanými „tichými“ mozkovými mrtvicemi.
Měli by praktičtí lékaři rovnováhu testovat?
Rovnováha bývá, na rozdíl od svalové síly a flexibility, u lidí do 60 let většinou úplně v pořádku. Po šedesátce se pak rapidně zhoršuje, přesto ale balanční testy v běžných preventivních prohlídkách zatím nijak často nefigurují a výzkumníci se na základě výsledků studie domnívají, že je to chyba. „10sekundový balanční test poskytuje rychlý a objektivní obraz pacientova stavu,“ tvrdí autor výzkumu, brazilský lékař Claudio Gil Araujo. „Získáváme tak cenné informace o riziku mortality u lidí ve středním věku.“ Výzkum měl nicméně svoje limity, jeden z těch zásadních byl, že všichni účastníci studie byli Brazilci, poznatky proto nemusí být univerzálně platné.
Zdroj: British Journal of Sports Medicine