26. května 2020 17:00

Tatra kolem světa 2 už je na cestě tři měsíce!

Není pochyb, že naše expedice je tou „vyvolenou“, jen se podívejte do minulosti na Zikmunda a Hanzelku, expedici Lambaréné, expedici Tatra kolem světa (1987–1990). Všichni vyjeli Tatrou a všichni se vrátili do jiné doby, než ze které vyjeli. Tušili jsme, že se něco stane, ale ne tak brzy. Svět se změní, Česká republika se změní. Ale pojďme si zrekapitulovat to, co se událo.

Vyrazili jsme klidnou Evropou do Turecka. V Řecku jsme změnili po konzultaci s Policií ČR, která operovala kolem hranic, trasu a vydali jsme se do Turecka přes Bulharsko. Situace na celém světě se měnila kvůli COVID-19 každou minutou. První dva týdny na cestě, to bylo ve znamení nekončících oprav a ladění Trajdy. Většinu věcí se podařilo dodělat do Istanbulu, kam za námi přijela první parta dočasných členů.

Další destinace má být Gruzie a dle informací by se měly zavírat hranice za několik dní. Porada s celým týmem a dohodnuto, že se jede do Gruzie. Do Gruzie nás nakonec nepustili. Velká část týmu letěla domů pár dnů po nevpuštění do Gruzie. Mění se i plán, jedeme směr jih, Středozemní moře. Je tam teplo, je tam co vidět.

Cestu nám znepříjemňují vojáci a časté kontroly. Ale je to jejich práce, snažíme se to respektovat. K pohybu po Turecku máme několik povolení, testů.

Návštěva regionu Kappadokie byla závanem svěžího větru. Lidi na nás nepokřikovali „korona“ ani nám nehrozili holí nebo nepřecházeli na druhou stranu chodníku. Navíc vidět ty největší atrakce Kapaddokie bez turistů, to se asi nepovede nikomu. Začali jsme si uvědomovat i přínosy zákazu cestování.

Marek zažil podobné situace několikrát – proč je na palubě, je právě to, že si dokáže poradit i s těmi nejextrémnějšími problémy, dokáže se jim postavit, vyřešit je a jít dál. I proto expedice mohla jít a stále jde dál. Vždy existuje cesta. V Kappadokii se s námi rozloučil další člen a zbylo nás pět z původních šestnácti. Plánování v téhle nejasné době je náročné, téměř nemožné, vidět zajímavé věci stejně tak – díky omezení je většina míst zavřených a nepřístupných.

Povedl se nám ale malý zázrak, potkali jsme skvělé lidi, stali se z nich naši přátelé a průvodci. Díky nim jsme mohli nahlédnout pod pokličku rodin žijících na malých vesnicích, setkali jsme se s hudebníky, podařilo se nám dostat do mešity a společně s muezzinem být přítomni svolávání k modlitbě, která se rozeznívá z miranetů.

Oprav závad bylo na Trajdě několik, ale se vším jsme si poradili. Tou nejzásadnější byly prasklé ventily.

Delší shrnutí prvních tří měsíců expedice Tatra kolem světa 2 najdete na jejím blogu.

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom