15. února 2018 10:02

Start Muskova Falconu Heavy byl podvod, tvrdí zastánci teorie o ploché Zemi

Start supertěžké rakety Falcon Heavy sledovalo s napětím mnoho lidí – ale ani přímý přenos nepřesvědčil zastánce teorie o ploché Zemi.

Z floridského Mysu Canaveral 6. února úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars.

Falcon Heavy – nevěřte přímému přenosu

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné, které byly už jednou použity, bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral. Nový centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantickém oceánu asi 500 kilometrů daleko od Floridy. Ani téměř dvě hodiny po startu ale o jeho osudu nebyly žádné zprávy. V nákladovém prostoru měl Falcon Heavy elektromobil Tesla Roadster, který má obíhat po dráze kolem Slunce.

Těžká raketa, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

Fanoušci kontra Musk

Společnost ploché Země, což je organizace, která sdružuje fanoušky teorie, že Země je placka, ale na svém oficiálním twitterovém účtu uvedla, že šlo o podvod. „Lidé, kteří věří, že Země je kulatá, protože viděli na internetu auto ve vesmíru, musí být novou inkarnací lidí, kteří dřív říkali ´musí to být pravda, protože jsem to viděl v televizi´. Proč bychom měli věřit, že soukromá společnost by měla říkat pravdu?“ tweetovali.

Vloni toto seskupení uspořádalo tiskovou konferenci, na níž se její mluvčí Mark Sargent proti Elonu Muskovi ostře vymezil. „Když Elon Musk řekne cokoliv, je to prostě lež! Elon Musk si podobný odpad vytahuje ze zadku každý týden.“

Toto téma je pro zastánce ploché Země ale velmi ožehavé – před několika lety totiž tvrdili, že zatímco Země je určitě plochá, Mars by mohl být opravdu koulí…

text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom