28. srpna 2023 12:29

Srážka tří stíhaček s vrtulníkem přinesla přes 400 mrtvých a raněných. Podívejte se na ohnivé peklo

Katastrofa na spadnutí II (1) – Pád u Ramstein

Letecká přehlídka z 28. srpna 1988 na americké základně Ramstein v Německu se změnila v tragédii během pouhých 7 vteřin.

Jedním z klíčových vystoupení dne měla být akce italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori, která si připravila formaci s názvem Probodnuté srdce. Letadla Aermacchi MB-330 PAN upravená pro akrobacii se rozdělila do dvou skupin, kdy každá představovala polovinu srdce. V závěru sestavy měly letět k sobě a srdce spojit. Následně měl vzniknuvším srdcem proletět letoun Pony 10, jenž by dýmem vytvořil šíp, který srdce protíná.

Tragédie během 7 vteřin

Letoun ztělesňující šíp pilotoval osmatřicetiletý Ivo Nutarelli, jak ale můžete vidět v pořadu Katastrofa na spadnutí, ten udělal zásadní chybu, když letěl pouhých 45 metrů nad zemí a navíc příliš rychle. Jeho stroj se srazil s letadlem Pony 1 Maria Naldiniho, který vedl skupinu pěti letadel, tedy levou půlku srdce. Naldini následně narazil do letadla Pony 2, které řídil Giorgio Alessio, a neovladatelně pokračoval dál, než se srazil se záchranářským vrtulníkem UH-60 Black Hawk. Pilot vrtulníku utrpěl vážná zranění, jimž podlehl 17. září. Naldini se katapultoval, dopadl ale na dráhu dříve, než se mu otevřel padák. Alessiovo letadlo se zřítilo vedle dráhy a explodovalo. Alessio byl na místě mrtev. Nutarelliho stroj s odlomenou přední částí narazil do země před diváky a explodoval. Přitom se odrazil k divákům, strhl ostnatý drát, překotil se na evakuační cestu a narazil do zaparkované zmrzlinářské dodávky. Celá pohroma se udála za sedm sekund.

Přes 400 mrtvých a zraněných

Na místě se rázem ocitlo dvacet sanitek a osm vrtulníků. Chaos umocňovala skutečnost, že americké a německé týmy, které na místě zasahovaly, měly rozdílné postupy i vybavení. Němečtí záchranáři ošetřovali zraněné na místě, zatímco Američané rovnou evakuovali. Kvůli tomu zůstala například desetiletá dívka s popáleninami na 60 % těla neošetřena. Raněných navíc bylo mnoho a záchranáři nestíhali ošetřovat všechny.

Dalším problémem byl materiál. V roce 1988 ještě lékařské nástroje nebyly standardizované, a tak Němci i Američané používali jehly a hadičky s rozdílnými průměry, takže nebyly zaměnitelné. Záchranáři navíc nebyli na podobnou situaci připravení a museli improvizovat. Na místě zasahovali příslušníci Červeného kříže, z 97 dobrovolníků jich bylo ale vyškolených jen pár. Navíc na místě nebyly patřičně vybavené sanitky. Protože příjezdové cesty byly ucpány zaparkovanými auty, nemohly se do areálu dostat žádné sanitky zvenčí. První se na místo dostala až po palčivých 40 minutách.

Zákaz akcí neprošel

Letecký den v Ramsteinu navštívilo toho dne 300 000 lidí. Po tragické události bylo 346 návštěvníků zraněných a 70 mrtvých. Tehdejší ministr obrany Rupert Scholz usiloval o to, aby se podobné akce zakázaly, nakonec k tomu ale nedošlo, neboť jsou letecké dny užitečné pro prezentaci letectev NATO a náročná cvičení navíc zvyšují kvalitu pilotů. Skupina Frecce Tricolori mimochodem stále patří k nejlepším akrobatickým skupinám na světě.

Zdroj: History.com / Air Force Office of Special Investigations

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom