13. března 2017 06:00

Šrapnelový granát na rozdíl od svého vynálezce není mrtev

Šrapnelové granáty prý jsou už dávno minulostí. Nebudeme si nic nalhávat. To, že jsou zakázané, neznamená, že nejsou používané. Kdo naopak do minulosti odešel, je vynálezce šrapnelové munice. Dnes je tomu 175 let.

Anglický důstojník Henry Shrapnel, který zemřel před 175 lety, 13. března 1842, se do historie válečnictví zapsal důmyslným vynálezem dělostřeleckého granátu. I když šrapnely ve své původní podobě patří už delší dobu minulosti, na začátku první světové války představovaly nejběžnější dělostřeleckou munici. Postrachem byla zejména pro pěchotu a jezdectvo.

Henry Shrapnel se narodil 3. června 1761 v Bradfordu na Avoně v anglickém hrabství Warwickshire. V 18 letech byl povýšen do důstojnické hodnosti a nastoupil službu u Královského dělostřelectva. Vojenské povinnosti ho zavedly do britské kolonie Newfoundland i na Gibraltar, který byl v roce 1781 obléhán Španěly.

Za vynález šrapnelu, střeliva plněného výbušninou a puškovými kulkami, které vybuchovalo ještě za letu, se mu dostalo slávy i peněz. V roce 1804 byl jmenován inspektorem dělostřelectva. Svou erudovaností přispěl Shrapnel též ke zdokonalení houfnic, minometů a dalších střelných zbraní a britská vláda mu přiznala doživotní rentu.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom