4. září 2023 11:10

Co se stane, když dítě spolkne LEGO? Experiment odhalil lehčí trávení než u mince i ztrátu kostičky

Spolklo vaše dítě malou kostičku ze stavebnice LEGO? Vědci v experimentu dokázali, co se v takovém případě stane.

Odvážná skupina australských a britských lékařů se zapojila do skutečně zvláštního experimentu, jehož hlavním cílem bylo především uklidnit vyděšené rodiče malých dětí. Reagovali tak na neustále se opakující návštěvy rodičů tamních nemocnic, jejichž ratolest spolkla malý předmět, jaký například bývá ve stavebnicích Lego. Ve většině domácností se totiž i přes usilovnou snahu dospělých čas od času stává, že malé děti během nestřeženého okamžiku spolknou drobné nepotravinářské předměty.

Čtěte také: 1 000 astronautů z Lega dobylo vesmír. Podívejte se na úžasné záběry, za kterými stojí Češi

Vyděšení rodiče pak navštěvují zdravotnická zařízení s otázkou, jak dlouho bude vyloučení takového předmětu vlastně trvat. Lékaři však nedokázali nikdy přesně odpovědět, neboť se dané problematice dosud nevěnovala žádná empirická studie. Jednoduchým způsobem tak chtělo šest dospělých (tři muži a tři ženy) zjistit, jak dlouho trvá, než se takto malý předmět vyloučí přirozenou cestou z těla ven. Odpověď ovšem nenašli všichni zúčastnění.

Marné hledání

Experiment začal tím, že každý ze skupiny záměrně spolkl plastovou hlavičku od postavičky ze stavebnice lego. Účastníci si poté vedli poctivé denní záznamy, které se týkaly například tuhosti stolice. Stěžejním úkolem několika odvážlivců bylo především řádně prozkoumat každou stolici minimálně do doby, než v jejím obsahu neobjeví pozřený předmět. A jak test dopadl?

Podle studie mohou rodiče očekávat vyloučení takto malého předmětu během jednoho až tří dnů, neboť se výsledky pohybovaly od 1,14 do 3,04 dnů (průměr 1,71 dnů). Zajímavé ovšem je, že jeden z lékařů spolknutou plastovou hlavičku nikdy nenašel. „Tato mezinárodní, multicentrická studie zjistila, že malé předměty, jako jsou ty, které spolknou děti, pravděpodobně projdou bez komplikací za jeden až tři dny. To by mělo rodičům poskytnout jistotu,“ okomentoval čerstvé zjištění vedoucí výzkumného týmu Andrew Tagg.

Bez rizika a bolesti

Je přitom zajímavé, že součástka stavebnice prošla trávicí soustavou člověka rychleji než v případě dřívějšího pokusu s mincí. Podle lékařů nejsou důvody zatím zcela jasné. Odborníci sice připouštějí, že doba trávení batolat se bude možná od dospělého člověka lišit, na druhou stranu nemají pro tohle tvrzení žádné podložené skutečnosti. V dětských střevech tedy může spolknutý předmět projít ještě rychleji, tudíž se rodiče nemusí obávat, že bude jejich dítě trpět bolestmi. „Pokud zkušený klinický lékař s doktorským titulem nedokáže najít předměty ve své stolici, zdá se být jasné, že bychom něco podobného neměli očekávat ani od rodičů,“ doplnil na závěr Tagg.

Zdroj: Wiley Online Library / Journal of Paediatrics and Child Health

Populární filmy na Prima Zoom