23. července 2018 06:00

Šílení vědci: Fyzik Schrodinger měl rád fyziku - a mazlení s velmi mladými děvčaty

Připravili jsme pro vás seriál, který ukáže, že genialita a šílenství opravdu mohou být jen dvěma stranami jedné mince. I ve vědě. Díl pátý: Erwin Schrödinger

Slavné osobnosti jsou lidé často kontroverzní, v osobním životě zlé, vznětlivé nebo dokonce ryze šílené. Stává se to u politiků, byznysmenů a nevyhýbá se to ani vědcům nebo vynálezcům. Připravili jsme pro vás seriál, který ukáže, že genialita a šílenství opravdu mohou být jen dvěma stranami jedné mince.

Muž, který se proslavil vynikajícími myšlenkovými experimenty i změnou paradigmatu moderní fyziky, byl v osobním životě hovado.

Schrodingerově kočka

Určitě jste už slyšeli o slavné Schrodingerově kočce – která není ani živá ani mrtvá, protože taková může být teoretická fyzika. Tento myšlenkový experiment je dílem Erwina Schrodingera, který se proslavil také jako autor takzvaného Principu neurčitosti a mnoha dalších základních stavebních kamenů moderní fyziky.

Když se řekne geniální profesor teoretické fyziky, asi se vám vybaví někdo zcela pohlcený čísly a mírně řečeno vybočený z reality. Jenže Schrodingera kromě částic zajímaly také ženské – a to opravdu hodně. Což sice samozřejmě není trestné – ovšem až do chvíle, kdy začnete obtěžovat své studentky.

Manželka, milenky, studentky

Schrodinger byl ženatý, ale manželka ho po sexuální stránce moc nebavila, což se nestyděl říkat nejen přímo jí, ale také mnoha ostatním lidem – zejména ženám. A tak se rozhodl, že si život okoření sérií milenek – jedna z nich dokonce žila v domě s ním a jeho ženou. O všem si vedl podrobné zápisky, popisoval a do svých deníčků si s vědeckou poctivostí zapisoval každý styk.

To ale zdaleka není nejhorší, ta asi nejkontroverznější část jeho života je spojená s tím, když učil čtrnáctiletá dvojčata Withi a Ithi Jungerovy. Během soukromých lekcí se začal s Ithi mazlit a když jí bylo 16 let, pokusil se ji dostat do postele. To se mu sice nepovedlo, ale jeho touha byla silná jako gravitační pole Jupitera, takže o rok později s ní už sex opravdu měl.

A to dokonce tak úspěšně, že dívka v sedmnácti letech otěhotněla. Což byl přesně ten okamžik, kdy o ni naprosto ztratil zájem, a dívka musela na potrat, který proběhl s mnoha komplikacemi a měl pro ni celoživotní následky.

Sex s vyděšenou pannou

Podle Schrodingerových životopisců se fyzik o mladé dívky zajímal velice často, dokonce bývá popisován jako muž s lolitovských komplexem. Další vztah, který je nutné zmínit k lepšímu pochopení jeho charakteru, měl s šestadvacetiletou Kate Nolanovou, kterou označoval jako „vyděšenou pannu“, kterou nejspíš opravdu byla. Než potkala Schrodingera...Přestože se sexuálního kontaktu obávala, také ji se podařilo fyzikovi do postele dostat – s pravděpodobně nejodpornější argumentací, jaká je jen možná: „Nemělas otce, tak tady teď jednoho máš, abys s ním mohla ležet v posteli.“

Také ona otěhotněla, což byla v Irsku té doby pokládáno za naprostý skandál. O těchto věcech se ale dnes v souvislosti s Erwinem Schrodingerem nepíše, pro další generace zůstal jen geniálním fyzikem a autorem toho chytrého nápadu s kočkou, který si spousta lidí nosí na tričku.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom