18. března 2022 15:00

Putinovi oligarchové: Přehled diktátorů, podnikatelů a kriminálníků, kteří kvůli Ukrajině ztratí miliardy

Vladimir Putin se na začátku získávání moci v Rusku spojil s mocnými oligarchy. Ti s jeho pomocí rovněž vyrostli a pomáhají mu režim udržet. I za cenu vlastních ztrát.

Prezidentu Putinovi v minulosti pomohly udržet vládu peníze oligarchů. Ti, kteří odmítli, skončili buď v emigraci nebo odstavení od svého podnikání. Doposud se jednalo o vzájemně výhodnou podporu ne nepodobnou mafiánskému výpalnému. Za podporu oligarchové získávali velké státní zakázky, značné úlevy na daních a mohli „odklánět“ obrovské majetky do zahraničí. Jachty registrované v daňových rájích, desítky nemovitostí v západních zemích (od francouzské Riviéry až po české Karlovy Vary) nebo prestižní fotbalový klub. To všechno jsou majetky ruských oligarchů mimo Rusko. Někteří z nich za sebou dokonce mají kriminální minulost.

Ališer Usmanov – Těžař s luxusní jachtou

Tento podnikatel uzbeckého původu byl v rámci sankcí připraven jen ve Velké Británii o 6,6 miliardy korun v luxusních nemovitostech. Kromě jiného šlo o zámeček v tudorovském stylu. Zdaleka však nejde jen nemovitosti. Jachta Dilbar měla největší tonáž na světě a byla zabavena v Německu. Závratný majetek pochází z podniků zabývajících se metalurgií a těžbou. Usmanov zároveň široce podniká v oblasti mobilního připojení a patří mu část druhého největšího ruského telefonního operátora. V dobách SSSR byl odsouzen do vězení za hospodářskou kriminalitu.

Roman Abramovič – miliardář a milovník fotbalu

Velká část ruských oligarchů má kromě ruského i izraelské občanství. Roman Abramovič k tomu přidal i portugalský pas. Podle vyjádření developerů měl finančně stát za projektem luxusního bydlení Oaks Prague nedaleko Prahy, většina lidí ho však má zafixovaného jako majitele fotbalového klubu Chelsea. Tento podnikatel židovského původu kdysi působil jako gubernátor Čukotky a časopis Forbes odhadl jeho majetek na 10,2 miliardy amerických dolarů.

Ramzan Kadyrov – Čečenský diktátor

Dalším z Putinovi nakloněných oligarchů je muž, který se stal neoficiálním prezidentem Čečenské republiky. Kadyrov patří mezi lidi, nad kterými prezident Putin držel ochrannou ruku, a v prosinci 2004 mu dokonce udělil titul Hrdina Ruské federace, což je nejvyšší ruské vyznamenání. O dva roky později získal post předsedy republikové rady Putinovy strany Jednotné Rusko. Putinův přístup Kadyrov zase ocenil například vysláním čečenských bojovníků na Ukrajinu, kteří tam mají podporovat invazi. Česká republika už před sedmi lety zmrazila Kadyrovovy účty s penězi jezdeckých stájí, které měl v severních Čechách.

Oleg Deripaska – Vyšetřovaný velkopodnikatel

Tento rodák z Džeržinska je jedním ze spolumajitelů evropského stavebního kolosu Strabag. Do jeho portfolia patří i Basic Element, hliníkárny RUSAL, automobilky GAZ, výrobce letadel Aviacor nebo pojišťovny Ingosstrach. Na sankční seznam nebyl zařazen až kvůli válce na Ukrajině, ale už při dřívějším vyšetřování praní špinavých peněz, ohrožování života obchodních konkurentů, nezákonného odposlechu vládního úředníka nebo účasti na vydírání. V roce 2020 odhadl časopisu Forbes jeho majetek asi 2,6 miliard dolarů.

Igor Sečin – klíčový muž z Rosněftu

Šéf ruského státního gigantu Rosněft patří mezi extrémně důležité muže, neboť právě „petrodolary“ jsou pro finanční kondici země klíčové. S prezidentem Putinem se zná ještě z dob jeho působení v Petrohradu. Když se Putin stal v roce 2000 prezidentem, stal se Sečin jeho zástupcem náčelníka štábu, dohlížel na bezpečnostní služby a energetické záležitosti v Rusku. Tím se dostal do bezprostřední blízkosti energetických a ropných zdrojů, což jej přivedlo do Rosněftu. V rámci sankcí mu byla zmrazena zahraniční aktiva a zabaven majetek včetně dvou prestižních jachet.

Alexej Miller – Zásadní plynař z Gazpromu

Z hlediska dodávek plynu do Evropy se jedná o nejdůležitějšího muže. Gazprom, v jehož čele díky prezidentu Putinovi sedí, je klíčovým podnikem jak pro dodávky plynu z Ruska, tak pro dodávky peněz do Ruska. I on odvozuje svou „putinovskou“ kariéru od Petrohradu, kde v létech 1991–1996 působil ve Výboru pro vnější vztahy Kanceláře starosty Petrohradu. Vladimír Putin byl jeho nadřízeným. Později se stal mužem číslo jedna v oblasti Baltského potrubního systému, kterým se dostává ruský plyn po dně Baltského moře. Zahraniční sankce spojené s ukrajinským konfliktem znemožňují Millerovi disponovat majetkem, který má na území EU. Zároveň do této části světa nemůže vycestovat.

Pjotr Aven a Michail Fridman – bankéři z Alfa-Bank

V době zesilujících sankcí je bankovní sektor jak pro Rusko, tak pro jednotlivé Rusy klíčový. Pjotr Aven s Michailem Fridmanem vytvořili největší soukromou banku Ruska Alfa-Bank, a přestože se tito oligarchové přímo na válečné invazi nepodílí, jejich banka pomáhá válku financovat.

Bankéři Aven a Fridman dohromady mají čisté jmění přes 17 miliard dolarů, a byť je prezident Putin před možnými sankcemi varoval, část majetků byla obstavena. Týká se to například luxusních britských nemovitostí.

Zdroj: Bloomberg

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom