3. července 2019 06:00

Psi si podle vědců vyvinuli "lidské obočí"

Taky jste někdy podlehli pohledu svému psího parťáka? A víte, kde se to naučil?

Ale ty jeho psí oči...

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak se psi naučili dělat své "psí oči", před kterými jihne pevná vůle i toho nejpřísnějšího páníčka? Podle studie zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) si psi během desítek tisíc let vyvinuli stejné obličejové svaly, které u člověka ovládají pohyb obočí. Díky tomu dokážou nasadit výraz, při němž naše srdce roztaje, napsal zpravodajský server News.com.au.

Výzkum zahrnoval pitvu mrtvých domácích psů a jejich porovnání s volně žijícími vlky, kteří jsou předky našich nejlepších čtyřnohých přátel, od nichž se oddělili zhruba před 33 000 lety. Vědci pochopitelně ujišťují, že během studie nebylo zabito žádné zvíře.

Vědci také v rámci studie natáčeli dvouminutovou interakci mezi psem a člověkem, kterého pes neznal, a pak stejný experiment zopakovali s vlky. Zaznamenávali přitom, do jaké míry psi a vlci používají specifické svaly kolem očí, díky nimž se zvedá vnitřní část obočí.

Evoluce nespí

Zjistili při tom, že dva svaly kolem očí, které jsou běžně přítomné a dobře vytvarované u domácích psů, vlci podobně vyvinuté nemají. A jen psi dokážou při pohledu na člověka zvednout obočí nahoru.

"Díky tomu jejich oči vypadají větší, podobně jako u lidských dětí," řekla spoluautorka studie Anne Burrows z University Duquesne v Pittsburghu. "To u lidí spouští pečovatelské pudy." "Protože tyto svaly jsou hodně robustní u psů, ale ne u vlků, napovídá nám to, že tyto svaly a jejich funkce prošly selektivní evolucí," dodala.

Studie, kterou vedla Juliane Kaminski z Portsmouthské univerzity, staví na předchozím výzkumu, především pak na experimentu japonských vědců z roku 2015. Ten prokázal, že při interakci lidí s jejich psími mazlíčky na obou stranách dochází k uvolňování takzvaného hormonu lásky oxytocinu. Podobný efekt nastává mezi lidskými matkami a jejich novorozenými dětmi.

Ale nejnovější výzkum by mohl vysvětlovat, jak se psům daří upoutat naši pozornost. Podle vědců existují ještě další vysvětlení toho, k čemu dochází. Pohyb obočí může být důležitý pro vytváření pouta mezi člověkem a psem nejen proto, že vyvolává pečovatelské pudy, ale také proto, že může hrát úlohu při komunikaci mezi psem a člověkem.

Lidé mají tendenci věnovat během komunikace s jinými lidmi pozornost horním partiím obličeje a psi mohou reagovat na tuto dynamiku. Další hypotéza uvádí, že zvednutí obočí odkryje bělmo v psích očích, což je také "lidským" prvkem a lidem to u zvířat připadá přitažlivé. Ostatní primáti mají bělmo tmavé, aby je jejich oči neprozradily predátorům.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom