9. března 2021 11:00

V prvním vesmírném hotelu se budete moct ubytovat už v roce 2027

Vesmírný hotel na oběžné dráze nabídne šestkrát nižší gravitaci, vesmírný bar nebo plně funkční záchody.

Hotel na oběžné dráze. Také vám to stále zní jako science fiction a hudba daleké budoucnosti? Jenže není. Lidstvo už ve vesmírných technologiích udělalo takový pokrok, že na pohodlnou dovolenou mimo naši planetu budete moct zajet už v roce 2027.

Ubytovací zařízení dostalo jméno Voyager Station a má obíhat Zemi na nižší orbitě, zhruba ve výšce 1 930 kilometrů. Okolo planety obkrouží každých 90 minut. Podobně jako ve známém sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea navrhli inženýři hotel ve tvaru ruského kola, aby mohl rotovat kolem své osy a odstředivá síla simulovala gravitaci.

Zábava v šestkrát nižší gravitaci

Stejně jako na Zemi ale těžcí rozhodně nebudete. Právě snížená gravitace bude jednou z hlavních hotelových atrakcí. V komplexu byste se měli cítit podobně jako na Měsíci: 75kilogramový člověk tam bude vážit pouhých 12,5 kilogramu.

To dává spoustu možností se vyřádit, například v hotelové tělocvičně, jejíž součástí bude i hřiště, kde si bude každý moct zaházet na koš a vyskočit u toho stejně vysoko jako slavný basketbalista Michael Jordan. Z místního baru také nemusíte odcházet po schodech, klidně můžete skočit z balkonu – bude na to zařízený.

Umělá gravitace ovšem bude mít ještě jiné, a pro mnohé o dost důležitější výhody oproti stavu beztíže. V hotelu budete mít díky ní veškerý komfort, o kterém si astronauti můžou většinou nechat jen zdát. Za všechny zmiňme zcela běžné funkční toalety a sprchy. K návštěvě hotelu zkrátka nepotřebujete žádný předchozí trénink, kterým procházejí astronauti. Čeká vás téměř úplně normální dovolená.

Výstavba bude komplikovaná, přesto nemá trvat dlouho

První plány hotelu Voyager Station vznikly v roce 2019 a původně se počítalo s jeho vybudováním už v roce 2025. Stejně jako prakticky všechno na Zemi ale i tyto plány narušila pandemie COVID-19.

Jako první inženýři plánují vybudovat vnitřní kruh, který bude zároveň dokovací stanici pro raketoplán. Až pak přijde na řadu vnější prstenec.

Plocha hotelu má být rozprostřená mezi 24 modulů spojených výtahovými šachtami. Společnost Orbital Assembly Corporation, která za projektem stojí, počítá s luxusními pokoji až pro 400 hostů.

Jestli vás myšlenka na výlet do vesmírného hotelu nadchla, máme pro vás dobrou zprávu: Zarezervovat si vesmírné apartmá můžete už dnes. Stanete se tak historicky prvními lidmi, kteří kdy strávili noc v hotelu mimo naši planetu. Bohužel je to o trošičku dražší než jet třeba na Bahamy. Tři a půl dne vás přijde zhruba na sto milionů korun.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom