31. března 2025 16:45

Zlatý prsten s pěti drahokamy se v aukci prodal za obrovskou částku. Odměna nálezce ale bude poloviční

Podivuhodný šperk na sobě má pět zvláštně vsazených drahých kamenů. Jeho nálezce ho objevil s pomocí detektoru a podle všeho jde o zlatý klenot, který patřil samotnému biskupovi.

Hasič ve výslužbě a vášnivý hledač pokladů Mark Sell nebyl ve vesnici Shipdham v anglickém Norfolku poprvé. Přímo v poli, kde se mu detektor rozezněl, naopak už hledal mnohokrát, aniž by našel cokoliv zajímavého. Tentokrát ale slabý signál přístroje naznačoval, že by se v hlíně mohlo nacházet zlato.

Čtěte také: Vltava před dvaceti lety vyplavila tělo neznámého muže. Policie nyní zjistila jeho totožnost

Když se třiašedesátiletý Mark prokopal asi 23 centimetrů hluboko, zaleskl se mu na lopatce žlutý kroužek. „Jakmile jsem otřel bahno, vykoukla na mě podivuhodná luneta středověkého prstenu s drahokamy,popsal médiím okolnosti svého objevu. „A co víc, prstenu nic nechybělo, byl kompletní se všemi drahokamy a v dokonalém stavu,“ dodal. Že se šperk našel nepoškozený po tolika letech v polní zemině, je obrovské štěstí.

Vzácnost z biskupova malíčku

Svůj objev pochopitelně ihned nahlásil majiteli pozemku a také příslušným úřadům. V následujících měsících šperk putoval rukama mnoha různých odborníků. Ukázalo se, že prsten pochází z konce 12. nebo začátku 13. století a pravděpodobně patřil středověkému biskupovi. Je opravdu vyrobený z ryzího zlata. Z pěti drahokamů vyskládaných do kříže je dominantním kamenem velký, zaoblený safír. Okolo něj jsou dva smaragdy a dva rudé kameny, u kterých si vědci nejsou jistí druhem: může jít buď o granáty, nebo rubíny.

Vesnice Shipdham byla významnou osadou už v době normanského dobytí Anglie v roce 1066. Ve 13. století tady biskup z Ely, Hugh de Northwold postavil sídlo s vodním příkopem; jsou o tom dobře dochované historické záznamy. Odborníci se domnívají, že prsten mohl patřit právě jemu.

Teď už má šperk samozřejmě nového vlastníka. V aukci za něj nový majitel zaplatil pohádkových 24 tisíc dolarů, tedy v přepočtu zhruba 560 tisíc korun. Peníze si, jak je zvykem, pak mezi sebe rozdělili šťastný nálezce a majitel pozemku.

Zdroj: Arts and Collections, Noonans Mayfair, BBC.

Video, které jste mohli minout: Pozorování zatmění Slunce překazily mraky. Návštěvníci hvězdáren si našli jinou podívanou.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom