Gigantický tuňák se v aukci prodal za obrovské peníze. Jeho váha vám vyrazí dech
Částka, za kterou se obří ryba vydražila, by stačila na nákup luxusní vily. Zaplatil ji japonský řetězec suši restaurací.
Aukce na proslulém tokijském rybím tržišti Toyosu lákají obrovské množství rybářů, kteří do ní každé ráno přihlašují své nejlepší úlovky. Místní ale věří, že první vydražené zboží roku má zvláštní význam a přináší štěstí. Pro 73letého Masahira Takeučiho, kterému se povedlo v aukci prodat prvního letošního tuňáka obecného, to rozhodně platí.
Novoroční štěstí
Na trh přišel s úlovkem o velikosti medvěda. Tuňák, kterého ulovil u pobřeží Omy v japonské prefektuře Aomori, váží neuvěřitelných 276 kilogramů. Během aukce obří ryba padla do oka zástupcům řetězce restaurací Onodera Group, který se pyšní slavnou Michelinskou hvězdou a hlavně se zaměřuje na suši.
Právě jedním z komponentů tohoto oblíbeného japonského druhu pokrmu se obrovský tuňák stane – zástupci ho vydražili za 207 milionů jenů, což je v přepočtu víc než 31 milionů korun. Od roku 1999, kdy na tržišti začali aukce evidovat, jde o druhou nejvyšší částku, kterou kdy za tuňáka někdo zaplatil.
Čtěte také: Rekordní cena československé bankovky: Pětitisícovku z roku 1919 vydražili za 25 milionů
Vyšší nabídku zaznamenali jedině v roce 2019, kdy za stejný druh ryby padla nabídka 333 milionů jenů, tedy v přepočtu skoro 75 milionů Kč. Vydražený tuňák byl přitom jen o dva kilogramy těžší než letošní exemplář. Na druhou stranu, Onodera na tržišti nechává slušné sumy pravidelně. Nejvyšší cenu zaplatil řetězec už pátý rok po sobě.
Oblíbená ryba
Tuňák obecný je velice mocný mořský predátor, který dokáže spořádat obrovské množství ryb. Pro lidi je ale zajímavý zejména svou chutí, kterou odborníci na gastronomii popisují jako „bohatou a máslovou“, a která se prý nedá srovnat s chutí jiných druhů tuňáka. Mezi Japonci je tato ryba velice populární, zkonzumují 70-80 procent ulovených pacifických tuňáků obecných. Obří ryby ale pochopitelně přesně na tohle doplácejí, rybolov je už dokázal téměř zdecimovat.
To, co můžeme v současnosti v moři nalézt, je pouhý zlomek, jen 2,6 procenta populace, která se v oceánu původně proháněla. Mezinárodní svaz ochrany přírody tuňáky eviduje jako ohrožené a jejich budoucnost je nejistá; tempo, s jakým jsou loveni, je zkrátka neudržitelné.
Zdroj: IUCN, USA Today, Washington Post, Roffs.
Video, které jste mohli minout: Co umí vyděsit surikaty? Podívejte se na horor v očích šelem, které snídají štíry.